Gissa position

Bra gissning, men...

Hejsan,

Vi är helt riktigt en bra bit norröver, men inte ända uppe vid treriksröset. Så gissningen är tyvärr inte korrekt.

/ Stefan
 

Bilagor

  • bildfraga_3.jpg
    bildfraga_3.jpg
    55.6 KB · Visningar: 476
Är du möjligtvis på väg till Roysvattn och Björntoppen? Hittar inte kartan för att kolla vad jokken heter någonting med Svart... och nedströms finns en hängbro som slutar lite lustigt nästan mitt i vattnet.
 
Med en här sista bilden på Rautåive så blev det lite enklare... Letade först efter någon bildvinkel nerifrån Valldajåhkå utan att få det att stämma, men nu inser jag att den är den mindre tvärjokken Suollagajåhkå som ni vadar på den första bilden. Jag förmodar att utsikten uppifrån Tjårok ner i Hellemobotn var fantastisk?
 
Helt rätt Pär

Jomen visst är det Suollagajåhkå som vi vadar på första bilden med Tjårok i bakgrunden. Bild två är alltså tagen i princip på Norsk - Svenska gränsen på vägen upp mot Tjårok. Den andra gränsen är den till Padjelanta som bara ligger ett par mil söderut.

Men tyvärr kom vi inte ända upp till utsikten ner mot Hellemobotn. Suck! Klockan blev för sent och när man fjällvandrar med en 4-åring är det god ide att anpassa sig efter den berömda mat-och-sov-klockan. Men utsikten vi fick var inte kattskit den heller :)

Nästa bild!

/ Stefan

https://www.utsidan.se/forum/attachment.php?attachmentid=30422&stc=1&d=1567022321
 

Bilagor

  • Gränsfjällen_2019_104_pano.jpg
    Gränsfjällen_2019_104_pano.jpg
    29.1 KB · Visningar: 454

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Då följer jag upp med en till tältplats med utsikt. Tyvärr var inte vädret riktigt på min sida den här gången, men förhoppningsvis kan ni lista ut vad som döljer sig bakom molnen och i dimman ändå?
 

Bilagor

  • poiuoiytitrf.JPG
    poiuoiytitrf.JPG
    38.4 KB · Visningar: 364
Torneträsk med Njullá till höger? Du har slagit upp tältet strax utanför Björkliden (som kanske hade synts om det inte varit för dimman)?
 
Svårt? Börjar det kanske att klarna lite nu? 1671_liten.jpg
Hade nog kunnat ställa in kameran bättre så att motljusbilderna inte blev så här mörka...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips