Gissa position Stockholms län

Fornborgen är en riktigt riktigt bra gissning, men där saknas det väl runt 15 höjdmeter (minst) för att få den här utsikten.
Knatade förresten runt i fornborgen bara för några veckor sedan.
 
Rätt. Det är Nysättraberget (c:a 82m ö.h.).

Mellan Mörtsjön och Nysättraberget finns en liten "platå" c:a 250 x 150m som ligger mellan c:a 75 och 80m ö.h. Vindpinade tallar och lavbevuxna klipphällar. sånt gillar jag :)
 
Från en skidtur idag. Platsen har äventyrsanknytning.

Thure

P1135607.JPG
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

avslutat250428

Avstängd
Där har man ju kört förbi ett antal 1000 ggr och cyklat mycket på skogsvägarna.

Nästa bild är på en väg som har ett namn men det namnet blir för enkelt, så vad kallas den korta vägbiten i folkmun?
Vägbiten sträcker sej fram till mynningen på andra sidan tunneln.

Skärmbild (13).png
 

avslutat250428

Avstängd
Ja det stämmer!

Backen från Fridhemsplan Kungsholmen på Drottningholmsvägen mot Alvik.
Jag vet inte om folk gasar på i långt över 100 km/tim numera, men förr var det ett allmänt beteende och därför fick just det vägavsnittet heta 100 knutars backe.

Man hör lite då och då på Radio Stockholm om "Stillastående trafikköer i 100 knutars backe". Låter lika motsägelsefullt varje gång...

Tråden över till dej.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips