Gissa position Stockholms län

Skidskytten är inte aktiv skidskytt längre. Är för de flesta nog mer känd i en annan sport dessutom där hen får anses varit mer framgångsrik.

Hen är aktuell i en av de mer populära tv-produktionerna som sänds nu.
 
Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.
Trots min ledtråd i inlägg #6581 så är det långt till större vatten. Endast en liten bäck finns bakom lövträden.
Och apropå träd, en gård i närheten har namn som anknyter till en av våra stora botaniker.
 

Aktuellt

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival
Den 22-23 maj samlas friluftslivets aktörer på Djurgården i Stockholm, och bjuder på både kunskap och inspiration inför sommarens äventyr.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!
Lurigt att kraftledningen inte finns på lantmätetiets min karta men jag ser skuggor av stolpar på flygbilden.

Tror att platsen är strax väster om Näset i Paradisets naturreservat dvs väster om västra ändan av Granbyvägen.

Thure
 
Stämmer Thure, står på Brinkslingan precis väster om Näset.
Ledtrådarna i tur och ordning:
Näs kan betyda en smal landsremsa med vatten på båda sidor
Kopplingen till Astrid Lindgren är dels Paradis-Oskar eftersom vi är i Paradiset, men även Astrid Lindgrens Näs som är ett kulturcentrum i Vimmerby
Skidskytten är Jörgen Brink, nu aktuell i Mästarnas Mästare som leder till Brinkslingan. Han är nog mer känd som skidåkare med bland annat tre Vasaloppsegrar på meritlistan. Men han tog Silver på SM i skidskytte efter en viss Björn Ferry
Och botanikern var såklart Carl von Linné.

Över til dig Thure!
 
En sjö.

Vad heter den?

Thure

OI004136.JPG
20230312_161429.jpg
 

avslutat250428

Avslutat
Nedre bilden ser lite ut som Albysjön Tyresö, tagen med Uddby kiosk bakom och Fårholmen till vänster.
Övre bildens bakgrund stämmer inte riktigt överens med där isbanan på Albysjön plogas upp.

Lite kluven gissning.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.