Gissa position Stockholms län

Var

finns denna rastplats?

Thure
 

Bilagor

  • Riddarfjärden 021.jpg
    Riddarfjärden 021.jpg
    57.2 KB · Visningar: 259
Var

det så lätt. Stämmer förstås.

Lite vackrare åt andra hållet. Ny bild någon?

Thure
 

Bilagor

  • Riddarfjärden 014.jpg
    Riddarfjärden 014.jpg
    39.1 KB · Visningar: 258

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Träden

är lite för lika varandra för att man inte skall tro att bägge bilderna är tagna vid samma ställe dvs Lilla Harsjön.

Thure
 
Ni får ursäkta mig, jag har visst laddat upp helt fel bild, ni har givetvis rätt i att det är Harsjön på bilden ovan, skäms på mig. Den bild jag egentligen skulle ladda upp är den nedan, vilken sjö är det?

 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips