Gissa position Stockholms län

Ok, I see.
Nä inte på bild 1616, men husen på bilden 1628 :) Dvs. institutionsbyggnaderna, som du kallar dem.

BTW, vet inte hur ni "arbetar" i denna tråd, men i andra forum lägger den ut en bild som löst gåtan. Denne har 24 timmar på sig att lägga ut en ny gåta, från det att rätt svar är bekräftat. Om ingen ny gåta läggs upp är det "fritt" för annan att lägga upp en ny gåta. Kanske det kan passa även här?
Bara en fråga.
 
Bilden

#1628 är tagen ned mot Trångsund dvs i vänster del av bilden ses villorna på Persudde Tyresö kommun.

Fotoplatsen längst ut på udden öster om Skrubba holmar dvs sydligaste delen av udden ut i Drevviken SO Flatensjön.

Den som svarat rätt har normalt första tjing på nästa bild men ibland hinner någon annan före eller så överlåts rätten till den som har en lämplig bild.

Nu finns två första tjingare Peter och Junioren.

Thure
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Tar på mig vinnarrollen och lägger ut en bild:

Var SKOLA det här kunna vara någonstans?
 

Bilagor

  • JR00037.jpg
    JR00037.jpg
    40.6 KB · Visningar: 247

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Kul att det blir

lite aktivitet i tråden. Måste försöka komma ihåg att ta lite mera bilder så att jag kan fortsätta bidra.

Den här bilden tror jag inte jag använt tidigare i tråden. Har några ytterligare hemma att ta till senare.

Fotoplats? Ungefärlig räcker.

Thure
 

Bilagor

  • pic_114718_chop.jpg
    pic_114718_chop.jpg
    20.2 KB · Visningar: 246

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.