Gissa position Stockholms län

#1284

Inte Långhundraleden. En bild i motsatt riktning kommer här
 

Bilagor

  • IMGP4151.jpg
    IMGP4151.jpg
    47.6 KB · Visningar: 661
Nej, inte Ekerö/Helgö.

Det större vattnet på den andra bilden är ett populärt skridskovatten som man når via en kort landpromenad från ett annat anrikt skridskovatten. Med kajak behöver man däremot inte gå iland för att ta sig mellan dessa vatten.
 
Kul

att få gissa på den här gåtan. Kan det vara på gränsen mot Sörmlands län vid kanalen mellan Klämmingen och Frösjön med Frösjön på den undre bilden?

Thure
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Inte Klämmingen, inte Ingarö.

Den här flygbilden har jag klippt från hitta.se, den är tagen några hundra meter söder om de andra två:
 

Bilagor

  • gåta utsidan.jpg
    gåta utsidan.jpg
    56 KB · Visningar: 549
Förstår att den här bildserien är knepig. Trots att platsen där bilderna är tagna ligger relativt nära Stockholm är det nog inte många som passerar just här.

En bild till från hitta.se med både kanalen och trädformationerna:
 

Bilagor

  • utsidan 2.jpg
    utsidan 2.jpg
    100.6 KB · Visningar: 638
Claes och Dag har rätt, det är kanalen mellan Homingeviken och Kyrkfjärden.

Trots att jag har både paddlat och åkt en hel del skridskor på Kyrkviken har jag inte varit in i Holmingeviken. Men för några helger sedan passerade vi här till fots, det är ett fint område med ekdungar och betade ängar. Inne i skogen finns det en massa provplanteringar av olika barrträd, det är en del av dem som syns på flygbilderna. Vet ej om provplanteringarna sas är i bruk fortfarande.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips