Gissa position Stockholms län

Anders har rätt

svar dvs Källtorpssjön och ett berg nära Nackamasterna. På första bilden ser man Högdalens sopförbränningsskorsten också.

Thure
 

avslLM

Avslutat
Drevviken är tillräckligt stor för att matcha de kraven, men var du befinner dig är litet knepigare, möjligen i närheten av Skrubba holmar.
 
Drevviken är tillräckligt stor för att matcha de kraven, men var du befinner dig är litet knepigare, möjligen i närheten av Skrubba holmar.

Drevviken är rätt. Positionen är strax öster om tilloppet från Magelungen med bildriktning förbi Skrubba holmar i ostsydostlig riktning mot Hanviksviken. Från en skridskotur hem från jobbet.

Thure
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Lite svårare fråga

Var är bilderna tagna (kanske svårt ledtrådar kan komma senare) och vad är det för fågel (lättare)?

Thure
 

Bilagor

  • IMG_2141b.jpg
    IMG_2141b.jpg
    218.1 KB · Visningar: 351
  • IMG_2142b.jpg
    IMG_2142b.jpg
    229.8 KB · Visningar: 348
Ledtråd

Träden bland annat det som fågeln satt i har angripits av en naturkraft som ibland hjälpts igång av en mänsklig faktor. Ett av de mera omtalade utbrotten av detta senaste 10 åren i Stockholmsområdet. Ytterligare en bild från platsen nedan.

Thure
 

Bilagor

  • IMG_2140b.jpg
    IMG_2140b.jpg
    263.3 KB · Visningar: 332

avslLM

Avslutat
Någonstans i Tyrestareservatet och bland spåren efter skogsbranden?

Upplevde själv branden på avstånd och från Fjärdlång där röken från branden syntes tydligt.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.