Gissa position Stockholms län

Då får det bli det här. Skulptur av en björn, men det finns två. Var finns dessa två krabater?

Björn 010.png
 
Där satt den Thure!

Tyvärr ser nog inga dessa björnar, då Roslagsvägen dundrar förbi och ingen går där på gångbanan..längre. Man måste nog ha ögonen med sig, och det hade ju du.:)

Ny bild.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
Skärgårdsskridsko och rast på en ö med många fritidsfastigheter. Strax norr om denna ö som har ett fågelnamn finns en annan ö med däggdjursnamn. Den andra ön har vägförbindelse till Södertörn.

Vad heter ön på bilden?

Thure
pic_379008_orig.jpg
 
Din bild på dina rastande skridskoåkare är tagen på Gåsö, närmare vid själva ’Gåsösund’. Ön med djurnamnet är då Älgö vid Saltsjöbaden.

/För inte så länge sedan var det ett grymt relationsdrama i en av dessa småhus, familjemord och tragik. Men sånt ska vi inte gå in på här. Men så, skärgården är således inte bara idyll, och även om det är fullt av gulliga röda stugor så behöver det inte ofta vara sanningen. /
 
Ja, du får ta över det här nu Thure. Jag får inte tag i mitt album, och hur jag än klickar så blir det inget. Det är nog 2G här på vischan!
Lägg ut en ny bild så nappar nog någon tillslut.
Anders
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.