Gissa position Stockholms län

Du var snabbare Thure...

Håkan Juvholt pratade om statyn i dagens sommarpratarprogram och nämde den i samband med att han gick en promenad i Västertorp i början på sommaren. Tydligen finns det 20 andra statyer inom ett litet område i stadeselen. Tänk vad man kan lära sig... :)
 
Ja. det är en viktig del av Västertorps utsmyckning. Som uppvuxen i Västertorp så använde man gärna vissa av statyerna som klätterställning :)
Går att läsa en del här: http://sv.wikipedia.org/wiki/Västertorp

Jag tar en bild till: Var har UFO't landat?
 

Bilagor

  • DSC_0402.JPG
    DSC_0402.JPG
    76.2 KB · Visningar: 443
Tar en ny och lite svårare bild.

Detta hade nog idag varit en stor turistattraktion om den förverkligats.
 

Bilagor

  • DSC_0399.JPG
    DSC_0399.JPG
    105.8 KB · Visningar: 494
Senast ändrad:

Aktuellt

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.


tanken går till om det finns ledtrådar i och med dina tidigare två bilder den här veckan Ringblom. Har för mig att det har funnits någon slags kanalplaner från Magelungen och i västlig riktning. Kan det ha varit mot Långsjön SO Fruängen? I så fall finns det ju ett samband mellan Fagersjö och Västertorp.

Bildens fotoplats är svår. Kräppladiket??

Thure

PS Jag hade nog fel angående Långsjön. Intressant redogörelse om ett kanalprojekt på Södertörn finns på http://www.haninge.org/Ovrigt/Sodertornskanalerna,ligg.pdf
 
Helt rätt Thureb!

Denna del började byggas, men upphörde snart och finns i Magelungens västra del nedanför Rågsved. Tanken var att bygga ett kanalsystem över Södertörn som skulle gå över Haninge, Orlången, Magelungen, Brännkyrkasjön och sedan ner i Mälaren vid Årsta gård.

Thurebs länk innehåller intressant läsning.

/Ringblom
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips