Fästa ryggsäck på pakethållare?

Finns det något smidigt och säkert sätt att fästa en ryggsäck (35-40L) på en vanlig pakethållare? Har mer än en gång stått inför dilemmat "ryggsäck eller cykelväskor?" när man vill cykla ut en bit för att sedan ställa cykeln och vandra en runda. Känns inte så kul att cykla flera mil med en tung ryggsäck, men har man grejerna i cykelväskor blir vandringen svår.... Möjligtvis kan man cykla med tom ryggsäck och packa över grejerna när det är dags att vandra, men det blir ju lite omständigt. Klart smidigast hade då varit att kunna fästa ryggsäcken på ett säkert sätt på pakethållaren! Finns det någon sånhär konstruktion, eller har kanske någon tillverkat själv?
 
Kanotcentrum i GBG har en stor vattentät säck med rullförslutning som heter Neverlost.
Den har ett löstagbart lock som döljer bärremmar så där har du din ryggsäck! Använder den när jag åker mc eller cyklar lätt att fästa på pakethållarn med bagagestroppar!

/Janne
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Elastiska krokar eller spännband

Det borde gå att fästa din 35-40 liters ryggsäck på pakethållaren med 2-5 elastiska krokar och spännband. Se bara till att remmar, höftbälte och axelremmar (inklusive bröstband) inte hänger och dinglar så att de kan åka in i /bak/hjulet. Försök också att få jämvikt på lasten, så att du slipper obalans på cykeln

Beträffande cykelväskor så har bl.a. Karrimor speciella ryggsäckadaptrar som tillval till sina cykelväskor. Man kan då konvertera sin cykelväska till en ryggsäck på ca 20 liter när man vill fortsätta till fots.

/Niklas
 
Senast ändrad:
På pakethållare, både på cykel och mc kan en plywoodskiva under säcken, hindra att den viker sig och glider in i hjulet eller ner på avgasröret. Spänn fast i både tvär- och längdriktningen.
Stabil pakethållare garanterar att du kan åka hem oxså.
//J
 
Vad har du för pakethållare?

Du har redan fått en gäng bra förslag.

Jag har använt en pakethållarförlängning när jag velat lasta en stor säck eller ryggsäck på cykel.

Enklast är kanske en vanlig barnsits som du surrar ryggan mot. Men du kan säkert komma fram till en variant som passar just din cykel och pakethållare. En barnsits över framhjulet kanske är bättre ur balanssynpunkt än en bakom dig?

Thure
 
Tack för alla svaren..!!

Har fått många bra tips, speciellt plywoodskiva och claes ohlsons "cykelkorg"! Dock var den otroligt ful och klumpig, så det lutar åt att jag tillverkar nåt lite elegantare själv... Lite aluminiumstänger och nån slgas snabbfästen... nu blev jag mekarsugen..!

Angående pakethållaren - den är av stål och är väl nån slags standardvariant, när jag köpte cykeln så sa han att dom använder den på i princip alla cyklar. Känns hyfsat stabil, men den är tyvärr ganska smal vilket gör att om man skulle försöka surra fast en ryggsäck direkt på den skulle den lätt kunna glida ner på sidan och typ kantra :(
 
Skeppshult har två pakethållare som man kan fälla/vrida ut så dom blir bredare när man lastar något lite berdare på dom, finns som reservdel/tillbehör hos cykelhandlaren.
 
Varför krångla så?

Cyklar alltid med skolböcker + träningskläder i en 35l säck på pakethållaren. Använder inga plywoodskivor o (ursäkta)trams, bara att ställa säcken på pakethållaren och dra elastisk rem över, tar 15sek att fästa.
 
35 L

i form av en ryggsäck kan se ut på många sätt. Frågan var ställd som sådan att den aktuella säcken inte passade direkt på den befintliga pakethållaren. 35L är IMHO så pass mycket att jag betvivlar att det är så många ryggsäckar med den volymen som passar rakt upp och ned direkt på pakethållaren om man inte har typ en post eller varucykel.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips