Fällkniv

Fällkniv är inget alternativ för mej i skogen ( om måste ha fällkniv, låsbart blad är ett krav likaså gummi handtag.)
MSR - Alpine Kitchen Knife verkar vara ett bra alternattiv
Hur lång är den kniven som du använder i köket hemma?
Jag har en mora 2000 som mat kniv i skogen.
Mvh Dan
 
Senast ändrad:
Fällkniv är inget alternativ för mej i skogen ( om måste ha fällkniv, låsbart blad är ett krav likaså gummi handtag.)
MSR - Alpine Kitchen Knife verkar vara ett bra alternattiv
Hur lång är den kniven som du använder i köket hemma?
Jag har en mora 2000 som mat kniv i skogen.
Mvh Dan

Konstig fråga. Både kastruller och knivar är större i mitt kök hemma, eller ja, inte alla jag har rätt många olika storlekar. En kniv som inte är ihopfällbar får antagligen inte plats på ett smidigt sätt i mitt friluftskök och känns därmed inte för mig som ett bra alternativ.

Mora 2000 kändes som motsatsen till den typ av kniv som jag letar efter. Den kanske är bra att spänta ved med, men liten, lätt, smidig verkar inte beskriva den.

Jag kollade på kniven på Biltema igår, den vägde typ 82g m plastfodralet (säkerligen är den andra viktuppgiften i tråden rätt). Den kändes inte helt rätt så det blev inget köp dock, har ingen brådska m inköp.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Kanske en

japansk higonokami-kniv

eller

fransk douk-douk kniv

eller

tysk mercator-kniv

kan vara ett alternativ? Du får bildgoogla och leta :)
 
Vad bra att du har hittat ett spår :) Men det blir nog tyvärr inga "biltemapriser" om du väl hittar något du gillar.
 
Eller varför inte en vanlig EKA swede 10 eller en EKA CLASSIC 5? Kanske är de för tjocka och den ena är i metallhandtag? Angående metalhandtag, vilket även de tidigare länkade knivmodellerna troligtvis också är tillverkade i.

Opinel som nämnts tidigare i tråden är också trevliga, de finns i löjligt små storlekar.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips