Byxor till vinterturer?!

Hej,

Ska upp till kungsleden på skidor i april och behöver köpa nya byxor. Vill absolut inte ha någon fodrad variant, tar hellre på mig ett par långkalsonger. Trivdes otroligt bra med det under tiden i lumpen. Om det blir regn tar jag på mig regnbyxor.

Vill altså ha ett par kraftiga trekkingbyxor med god kvalitet. Någon som vet några bra alternativ?

Tack på förhand / David
 
Klättermusen Gere, Lundhags Traverse eller några byxor i G1000-serien är väl några i mängden som jag tycker fungerar bra :)
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Kör med Lundhags Traverse året om. Förstärker som du säger med underställ och regnbyxor. Enda nackdelen jag ser med de byxorna är de väl klena sömmarna i benslutet. Båda benen har gått upp för mig och kommer att förstärkas men nån variant typ Cordura eller liknande. Skulle jag köpa ett par idag skulle jag göra denna förstärkning på en gång. Kan tyckas fånigt att behöva justera ett par nya byxor men överlag är jag stormförtjust och har inte hittat något alternativ som känns lika bra.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Jag rekomenderar ett par välinvaxade Fjällräven Vidda eller ett par Klättermusen Gleipner. Båda modellerna funkar aldeles utmärkt vintertid (om de är impregnerade), sen så kostar ju Gleipner-byxorna tre gånger så mycket som Vidda, men det är en sak mellan dig och din plånbok..
Mvh. Niklas
 
Olika maniska beteenden brukar befästas.......

Impregnering kan göras i tvättmaskin och fungerar utmärkt.....välj bara rätt flytande wax.

Jobbarbyxor fungerar fint i utesammanhang och sparade pengar kan brukas till liftkort eller annat trevligt.
 
Jo jag är säker på att impregnering och vaxande är överflödiga men skapar mycket svett istället.

Ja, det är naturligtvis efter personligt smak och tycke, men jag gillar g-1000 vax efterssom det är förhållandevis billigt och impregnerar länge. Sen är ju frågan om nödvändigheten en annan, det finns säkerligen många situationer då det inte behövs någon impregnering alls, men på en vintertur skulle jag föredra ett par ganska välimpregnerade byxor.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.