Billig multiverktyg?

Jag köpte ett multiverktyg på Clas Olson för några år sedan, inkl en liten nylonväska. Gav runt 100-150kr för den om jag inte minns fel. Tror kvaliten på den skulle räcka bra för ett barn i 10års åldern.
Har den ligger i bilen, och har använt den några gånger. Går inte att jämföra med den Gerber jag har i skogen, men en så dyr pryl skulle jag aldrig ge till ett barn. Oddsen för borttappning, alt sönderbrytning är för stora. Inte kul för barnet heller om man måste förmana det hela tiden, " Måste du göra så med den dyra kniven/tången, den kan bli förstörd "

Prat om specialaffärer för att köpa en multitång åt ett barn låter lite overkill, eller?

Barn använder saker på ett annat sätt än vi vuxna.

/Tommy
 
Har varit och kikat lite på CO:s utbud av multiverktyg. Det fanns 1 (!) Gerber. Två har utgått. Leatherman är det märket som har flest modeller, 7 stycken.

Det fanns inga multiverktyg från SOG, inga Kershaw, inga Spyderco, inga Victorinox, inga Camillus, inga Buck, inga Stenley, inga Barlow, inga Seber, inga SwissTech osv osv. Med andra ord; inte mycket till utbud.

~Paul~
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Tommy125; sa:
Prat om specialaffärer för att köpa en multitång åt ett barn låter lite overkill, eller?
Tvärtom, det borde vara där man köper dem. Affärer som CO har helt enkelt ett begränsat utbud.

De flesta tänger, t ex från Leatherman är ganska stora pjäser som kan vara för stora och tunga för ett barn. Tyvärr är det just dessa som finns på CO.

~Paul~
 
Inget fel på den utseendemässigt. Men som sagt, kvalitén vet man inget om. Men för 49 kronor så skulle till och med jag våga chansa ;)

~Paul~
 
blev en jula

Hej
Jag köpte en jula för 49 kr. Tyvärr kunde man inte titta på de olika i butiken, inplastade.Men jag slog till i alla fall. Han fyller idag så nu har jag klämt lite på den. Verkar helt ok för pengarna. Tången är förvånandsvärt stabil och kniven går att kapa snöre med. Fodralet verkar skapligt.
Jag åter kommer efter någon tids användande.
mvh
ht
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips