avslutat103413
Avstängd
Nog säkrast att ta bilen upp i år. Sjukt segt att köra så långt, men verkar inte gå att lita på tågen. Flyg till Kiruna är bara "halva" sträckan, problemen kommer när man landat och ska med nån buss som inte finns.
Visst är det uselt. Men jag tror inte att Flixbus är inblandade längre. Operatör är Falcks, som hänvisar till de tre tågbolagen för bokning. SJ är dock de minst inblandade i denna sörja, de förmedlar strängt taget bara bokningar till konkurrenterna som kör. Tidtabeller finns på https://roadtoritsem.com men där står ännu bara vintertiderna.
Det låter märkligt om man ska köpa biljett genom SJ ifall man inte åker tåg med resplus..? Jag flyger antagligen till Gällivare, så ska bara ha en bussbiljett.
https://www.swedavia.se/kiruna/nyhe...flygplatsen-stangd-for-flygtrafik-15-29-juli/
Detta också, till råga på allt. Kiruna flygplats håller stängt för underhållsarbeten 15-29 juli.
Om jag minns rätt av det en boende sade när jag pratade med denne för några år sedan så räknas åtminstone en del av vägen till Ritsem som serviceväg. Vad det innebär i praktiken vet jag inte riktigt.Kanske inte är så lönande att köra till Ritsem. Det har väl varit strul med den sista vägen upp dit förr, om vägen var för dålig eller "privat" ? Går det att boka till Sjöfallet då? Eller sourva?
Synd om de inte fortsätter.
Nu finns sommartidtabellerna för bussen Gällivare-Ritsem utlagda: