Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt.
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Biljetter till fjällvärlden 2024
- Trådstartare GustavOh
- Start datum
Bra, jag började googla runt igår ang. tågtider. En försämring i år är att det inte längre finns tidtabeller på Resrobot-sidan (https://tagtidtabeller.resrobot.se/). Det gjorde det tidigare, då kunde man i alla fall få en bild av tider även om det inte gick att boka. Någon som vet varför dessa tagits bort?
Edit: Jag har skrivit och frågat, återkommer om/när jag får svar.
Edit: Jag har skrivit och frågat, återkommer om/när jag får svar.
Senast ändrad:
Lästips
ANNONS
Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken
STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.
Söker du på Vy.se finns avgångstiderna för nattågen i sommar även om biljetterna inte är släppta. Busstrafiken har jag dock inte hittat.Bra, jag började googla runt igår ang. tågtider. En försämring i år är att det inte längre finns tidtabeller på Resrobot-sidan (https://tagtidtabeller.resrobot.se/). Det gjorde det tidigare, då kunde man i alla fall få en bild av tider även om det inte gick att boka. Någon som vet varför dessa tagits bort?
Edit: Jag har skrivit och frågat, återkommer om/när jag får svar.
2022 bokade jag sommarens nattåg till Norrland den 17 mars, så mycket talar för att det är nära nu.
Fick (förväntat) svar från Resrobot: Vi bedömer att efterfrågan på dessa tidtabeller idag är väldigt begränsad. Resenärer har numera många olika alternativ för att söka och hantera resor vilket gör att de idag använder reseplanerare, hemsidor, appar eller trafikföretagens egna tidtabeller. Där erbjuds aktuell och uppdaterad information. Tidtabeller som publiceras i pdf-format enligt en lagd tidplan som är bestämd långt i förväg kan inte erbjuda uppdateringar på samma sätt. Vi ser därför att det är dags att pensionera de pdf-tidtabeller som Samtrafiken hittills har sammanställt.Bra, jag började googla runt igår ang. tågtider. En försämring i år är att det inte längre finns tidtabeller på Resrobot-sidan (https://tagtidtabeller.resrobot.se/). Det gjorde det tidigare, då kunde man i alla fall få en bild av tider även om det inte gick att boka. Någon som vet varför dessa tagits bort?
Edit: Jag har skrivit och frågat, återkommer om/när jag får svar.
Vy släpper enligt uppgift biljetterna till nattågen till övre Norrland 60 dagar i förväg. Testade att boka nyss och det verkar stämma.
Nu är det först i december som de slutar köra, men gissar att det har någon påverkan om de anser att skicket på lok och vagnar är för dåligt.
"Avtalet för nattågen till och från övre Norrland sträcker sig till december 2024. Vy kör trafiken medan loken och vagnarna ägs av Trafikverket.
Men företaget anser att skicket på fordonen varit sämre än förväntat och det har i sin tur lett till högre kostnader än beräknat."
www.svt.se
"Avtalet för nattågen till och från övre Norrland sträcker sig till december 2024. Vy kör trafiken medan loken och vagnarna ägs av Trafikverket.
Men företaget anser att skicket på fordonen varit sämre än förväntat och det har i sin tur lett till högre kostnader än beräknat."
Vy slutar köra nattågen till Norrbotten – tågen i för dåligt skick
Det norska tågbolaget Vy ser inte ut att fortsätta köra nattrafiken till övre Norrland. Företaget kommer inte överens med Trafikverket och tycker att lok och vagnar är i för dåligt skick.

För oss som inte bor i Stockholm utan påbörjar vår resa på annan ort i Sverige, hänger det också på när SJ släpper sina biljetter för att kunna boka Resplus hela vägen. SJ's biljettsläpp och Trafikverkets planerade banarbeten brukar alltid bli en nagelbitare, och man kan se nattågsplatserna försvinna framför ögonen och priserna öka utan möjlighet att kunna boka hela vägen. Ibland har SJ släppt biljetterna med bara några veckors framförhållning.Vy släpper enligt uppgift biljetterna till nattågen till övre Norrland 60 dagar i förväg. Testade att boka nyss och det verkar stämma.
Det stämmer naturligtvis. Jag bor själv i Karlstad och för mig är det såklart en fördel att kunna köpa Resplus hela vägen, men inte helt nödvändigt. Jag räknar med att kunna ta mig till respektive från Stockholm även utan Resplus. Jag är medveten om att det kan vara betydligt besvärligare för många andra.För oss som inte bor i Stockholm utan påbörjar vår resa på annan ort i Sverige, hänger det också på när SJ släpper sina biljetter för att kunna boka Resplus hela vägen. SJ's biljettsläpp och Trafikverkets planerade banarbeten brukar alltid bli en nagelbitare, och man kan se nattågsplatserna försvinna framför ögonen och priserna öka utan möjlighet att kunna boka hela vägen. Ibland har SJ släppt biljetterna med bara några veckors framförhållning.
Nästa inlägg om nattågen, nu Jämtland:
www.svt.se
Trafikverket vill ha mer pengar – nattåg till Jämtland hotas
Det behövs mer pengar från staten om Trafikverket ska kunna teckna nya avtal om nattågstrafiken till och från Jämtland och trafik till Trondheim.

...och Vy vill inte längre köra nattåg till Norrland. Visserligen är de kontraktsbundna året ut, men med det perspektivet kan man inte förvänta sig något jätteengagemang i sommar heller.
Orsaken tjafsas det om. Leve privatiseringen.
Fast tänk om det slutar med återkomsten av de direkta nattåg från Skåne och Göteborg, som förgyllde livet för mina barn när de var små.
www.dn.se
Orsaken tjafsas det om. Leve privatiseringen.
Fast tänk om det slutar med återkomsten av de direkta nattåg från Skåne och Göteborg, som förgyllde livet för mina barn när de var små.

Vy överger nattåg norrut: ”Handlar om fordonens skick”
Tågbolaget Vy vill inte fortsätta att köra nattågen till Luleå och Narvik, när avtalet med Trafikverket löper ut vid årsskiftet.

Liknande trådar
- Svar
- 7
- Visningar
- 1 K
Få Utsidans nyhetsbrev
- Redaktionens lästips
- Populära trådar
- Aktuella pristävlingar
- Direkt i din inkorg