Bästa hängslen

Tittar på Härekila hängslen med krok för fästa i byxor men priset får mig titta på andra modeller. Förslag på bra hängslen?
 
Den här sorten har jag. Är ju kopior på gammalt överskott så kvalitet kan ju skifta.
Skönt på vintern när man inte vill spänna bältet för hårt, men samtidigt vill kunna dra ner byxorna utan att klä av överkroppen.

Mil-Tec unisex - adult Hook suspenders https://amzn.eu/d/ij0beg1
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Om du har knappar är Albert thurston bra men kanske lite för fina, även brittiska försvarets (finns på ebay, ex https://www.ebay.co.uk/itm/256642328882), Le laboureur har bra, har haft dem på mina sågbyxor i oändligheter och de funkar fortfarande bra.
Fortsätter med knapp-hängsletips:
Granngården har kampanj.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Nu är jag ägare till Snickers hängslen.
Perfekt förutom själva upphängningskroken vilket är samma som på Härekila tror jag. Jag har nu testat sy en ögla av band som jag trär in i livremen och jo de funkar men jag får nog prova lite förbättringar.
Nu tog jag ca 12 cm 25mm band. Viker den på mitten och en söm vid de två ändarna mot varandra. Sedan en söm 10 mm från vikningen av bandet. Där får jag en öppning till kroken.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.