Färdbeskrivningar från Sarek, Padjelanta, Sulitelma och angränsande delar i Norge.

Gjorde min första längre fjällvandring i september 1979. Det var en ensamvandring i Sarek. De följande 18 åren (ofta ensam - ibland med vänner) var det Sarek och Kebnekajsefjällen som lockade. Förmodligen för att det var där dom högsta topparna fanns. Först 1998 fick jag upp ögonen för västra Padjelanta och Rago och gjorde en vandring söder, väster och norr om Virihaure och Vastenjaure. Den vidsträckta utsikten, avsaknaden av leder och glaciärlandskapet fick mig att återkomma år efter år. Jag var ute i 17 dagar under en vandring utan att se en människa annat än första och sista dagen. Man kunde gå i sina "penséer" dag ut och dag in och bara "vara sig själv" - ja, till och med förlora sig själv i nuet, då det öppna landskapet ger en känsla av frihet, upprymdhet och samhörighet med naturen. Från topp 1663 på norska gränsen kan man se Lofoten 170 km bort. Det är längre än om man kunde se Gävle från Kaknästornet i Stockholm...

Användarnamn: hansnydahl

Intressen: Fågelskådning, Friluftsmat, Vandring, Litteratur, Navigering, Bär & svamp, Foto, Svenska urskogar, istidsformationer.

Mer på profilsidan


Kategorier:

Etiketter:
Aktse, Alep Basstajiegŋa, Alep Basstajåhkå, Alep Sarekjågåsj, Alep Vássjájågåsj, Alkavare kapell, Amásjávrre, Amásvágge, Axel Hamberg, Basstatjåhkkå, Basstavágge, Basstavárásj, Bielajávrátja, Bielavallda, Bielloriehppe, Bierikbákte, Bierikjávrre, Buchtkammen, Dágartjåhkkå, Drumlin, Favoritplatån, Fjällglim, Fjällpipare, Fjälltagellav, Gálbejávrre, Gasska Sarekjiegŋa, Gasskatjåhkkå, Gihtsejåhkå, Gihttse, Girkkovárre, Gjerdalen, Guhkesvágge, Guhkesvákkjåhkå, Guovddelistjåhkkå, Gålokgielas, Hievnek, Hievnenjoasske, Hievsttinjávrre, Hurre, Isranunkel, Kedkevare, Lájtávrre, Lájtávrredeltat, Lánjektjåhkkå, Liehtjitjávrre, Linnajávrre, Livsevárre, Lulep Basstajåhkå, Lulep Soabbejiegŋa, Lulep Vássjájågåsj, Máhtujågåsj, Máhtuoalgge, Máhtutjåhkkå, Miehtjerjávrre, Mihkájiegŋa, Moalkkomjåhkå, Niehter, Niendotjåhkkå, Njavvejågåsj, Njirávjávrásj, Nordtoppen, Norrsken, Nuortap Átjek, Oarjep Átjek, Oarjep Tjievrajávrre, Padjelanta, Ráhpajåhkå, Rapadalen, Reinoksfjellet, Ridoalgetjåhkkå, Ruonasvágge, Ruopsokbákte, Ruopsoktjåhkkå, Rådnik, Rähtjátjåhkå, Rähtjáttjåhkkå, Ræhtjátvágge, Sarek, Sareklåbddå, Sarektjåhkkåmassivet, Sarekvárásj, Sarvalåbddå, Silbbatjåhkkå, Sitoälvsbron, Skájdásjvágge, Skierffe, Skollor, Slahpejávrre, Sluggá, Slædovágge, Snávvávágge, Snøtoppen, Soabbevágge, Spijkka, Stibokjávrre, Stuor Skoarkki, Suorva, Svirjjatjåhkkå, Tjahkelij, Tjeurastugan, Tjievratjåhkkå, Tjievrra, Tjåggŋåris, Tjåggŋårisjåhkå, Tjåhkkul, Tjåhkkuljávrre, Tjårok, Várdasjåhkå, Vássjábákte, Vássjátjåhkkåglaciären, Vuojnesjiegŋa, Vuojnesjågåsj, Vuojnesluobbala, Vuojnestjåhkkå, Vuosskelvágge, Ähpár, Ähpártjåhkkå

Lánjektjåhkkå och kyrkhelg vid Alkavare.

Under en tur genom västra Sarek mellan 21:a juli och 2:a augusti 2023 stannade jag i två hela dagar vid Alkavare kapell för att få träffa en god vän. Dessutom var det årets enda helg med gudstjänst i kapellet och den leddes av kyrkoherden i Jokkmokks församling. Eftersom jag hade en dag till förfogande utnyttjade jag den till att göra en tur till toppen av det 1844 meter höga Lánjektjåhkkå.

Dagen innan hade jag slagit läger tidigare i västra Álggavágge, för att slippa gå i regn, vid jokken som kommer från Vattendelarglaciären och Södra Lánjekglaciären. Jokken var strid och mer än knädjup där jag tältade, men en bit nedströms bredde den ut sig en del där den flöt genom videbuskar och där var det inga problem att ta sig över när jag fortsatte mot Alkavare kapell. Det blev en sen start då jag väntade ut ett förmiddagsregn.

Sarekvandring i extrem värme. Dag 10, 11 och 12.

Passerar de tre sista stora jokkarna i Guhkesvágge och fortsätter förbi Tjievratjåhkkå och genom Vuosskelvágge tillbaka till Suorva. Uppförsbackarna blir tunga i värmen men jag belönas med att få se en jaktfalk och en fjällpipare.

Dag 10 fortsatte i samma spår - mycket varmt och molnfri himmel. Nästa bild visar Nordtoppen (till vänster) och Stortoppen (i mitten) - vy från tältplatsen på Sareklåbddå med ett 200 mm objektiv. Till höger toppen 1853.

Regn, kyla och hård vind.

En avkortad vandring i Sareks och Stora Sjöfallets nationalparker mellan den 17:e och 24:e augusti 2025, med start i Suorva.

Den här gången hade Stefan fått ner vikten på sin packning till 21 kg. Jag däremot hade bara fått ner den till 25 kg inklusive mat för 13 dagar och 3½ kg fotoutrustning. Normalt bär vi ett par kg mindre än nu, men vi hade tagit höjd för det förväntat kallare vädret genom att ta med varmare kläder, vattentäta skalhandskar, mer mat och broddar för en planerad glaciärvandring.

Vandring runt Skoarkki - 3

Sista delen av vandringen runt Skoarkki. Från Basstavágge tillbaka till Sitoälvsbron via Bielavallda, Snávvávágge, Rapadalen, "Höga vägen" och Aktse. Tid: 30:e juni till 4:e juli.

Jag börjar dagen med att gå upp i Soabbevágge i hopp om att molnen ska höja sig så att topparna syns. Redan efter mindre än 700 meter märker jag att molnskärmen i stället sänkt sig ytterligare och avbryter därför toppturen upp på Skoarkki.

Vandring runt Skoarkki - 2

Andra delen av vandringen runt Skoarkki. Vandringen fortsätter genom dalgångarna/bergspassen Skájdásjvágge och Basstavágge. Tid: 27:e juni till 29:e juni.

Efterledet "vágge" som betyder "dal" eller "dalgång" antyder att Skájdásjvágge skulle vara någonting i stil med Basstavágge. Så är inte fallet då den mer är en typ av bergspass som slutar med en brant bergssida i söder (om man kommer från norr) nedför vilken man får lista ut bästa väg själv.

Sida: 1 2 3 4 Nästa Sista 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips