Sedan jag kom tillbaka upp till Åre efter nyår så har det ju varit ett intressant Januari...
Här i fjälltrakterna där de västliga fronterna brukar komma in m lämpliga mellanrum o lämpa av lite lagom snömängder så har de första tre veckorna på 2010 inte riktigt flytit på i kung Bore's tecken. Tvärtom verkar det ju på östkusten, hemmatrakterna Hälsingland mm har fortsatt förärats det vita guldet medans Jämtland o fjällvärlden har bjudits sibirisk kyla o torra prognoser.
Direkt efter nyår så bjöd skutan på vad den kalla perioden med tunnt snötäcke kunnat förutspå. Två skidåkarutlösta laviner gick i Östra samt Västra ravin med mer eller mindre lyckliga utgångar. Den kyla i samband m tunnt snötäcke som vi haft i vinter gäckar stabiliteten o bygger upp ihålllande svaga lager m god förmåga att leverera lavinsläpp.
Det som är positivt med detta är att fler o fler verkar förstå att laviner kan gå även hos oss o att det kan vara smart att lära sig lite mer om sådant om man skall åka offpist.
Vinterns jobb för mig består i dels jobb i skidpatrullen här i Åre, + en deltid f Åre Lavincenter o Mårten. En fantastisk kombo efter åren i Fernie's skidpatrull i BC; där man jobbar m lavinavsäkring o prognoser varje dag..
Veckan som gick (v2) hölls den första Lavin 2an ( SLAO) i Lavincentrets regi. Jag var med o hjälpte till lite under några dagar och det blev en riktigt intressant vecka. Nog för att kursen i sig är väldigt intressant o gedigen, men kommer lite praktiska reella uppgifter så blir det hela än mer givande. Det gick flera släpp under veckan som gruppen kunde ut och analysera , gräva i o ta lärdom av.
Kursen är en i mängden av lavinkurser som hålls i vinter. För att gå denna bör man ha gått Slao's lavin1 el motsv, gått en del toppturer o tränat med sin tranciever!
Det blir också en hel del informationsdagar om Laviner, Lavin1-kurs, o Avancerad lavinkurs. Kolla in Åre lavincenter om du är på G ut o vill lära dig mer! Där finns inte bara kurser utan allmän info o prognoser om väder, vind o lavinfara för Åretrakten, lämpligt för alla som vistas på fjället! :)
Nu har det ju äntligen kommit en del snö sista dagarna o mjukat upp sluttningarna. Fantastisk puderpumpning i trädgränsen på ost o sydsluttningar i fredags! Men med snö stundvis i kombination m hård vind osså nu kyla uppå här så skall snön o stabiliteten däri bli väldigt spännande att följa vidare i veckan o resten av vintern! Håller tummarna för mer!
Efter en mörkare november än nånsin ( 3 soltimmar t.o.m 23 nov) så kändes "farbror Rimfrost" ankomst vid lucia väldigt välkommet!
Sedan dess verkar han styra in ett efter ett av lågtrycken österifrån till perfektion av varje barns stora juldröm. En rejäl vit jul..... han gör det verkligen med BESKED! Mellansveriges östkust har pepprats med nya puderdump var o varannan dag sedan veckan innan jul. Har det sedan 80talet varit så här mkt snö?
Som skidpatrullör i Åre o efter de senaste två åren i Fernie, Kanada så är det svårt att tro sina ögon när snön bara fortsätter dumpa ner! En eloge till hembygden och tron på fortsatta vita vintrar på dessa breddgrader. I Åre ligger nu 34cm, Järvsöbacken 70cm och i Hudiksvallstrakten fortsätter dagens fluffiga 40cm öka späda på de tidigare 60... Helt otroligt o blir svårt att slita sig mot isigare o folktätare fjälltrakterna!
Ni som aldrig provat "Sveriges närmaste alp" 30mil norr om Sthlm aka Järvsöbacken har nu en god anledning! Utöver mjuka backar, grymma hopp o parker samt ett härligt barnområde så levererar nu även offpisten stort!
Efter många o långa dagar i pulk o skidbacke har jag även förstått att isklättringen i våra trakter är det närmsta och bästa för centralsverige!
En frusen morgon mötte jag upp fyra vänner från Stockholm/ Uppsala o passade på att njuta årets sista dagar med isyxor o stegjärn invid Offerbergets isfall. ( nära Järvsö) -23°c o 30mils transport skrämde inte bort dessa tappra äventyrare.. Inte heller mig som tack o lov har endast 50min till denna is. Väl värda minutrar till något som överraskade oss alla; att isen har hunnit växa till rejält så här tidigt på säsongen är ovanligt! Isklätterträffen i Rjukan fick på foten när isen här var så fin!
Fler isar finns i närheten o kan hittas här på utsidan på Helsingeföraren v 02; ( http://www2.utsidan.se/halsingeforaren )
Ut o njut!
Isar, längdspår och allt fluffigt vitt! (isar på platten får gott vänta lite på sig i år) Det gäller att passa på!
Foton: Karin o Anders Trolin