Waypoints kommer inte med

Hade Friluftskartan i min GPS76CS och det funkade ju klockrent..men så skulle jag testa sommarens norgekartor och fick problem.

Började med att ta in de i Mapsource och passade då på att sätta dit lite waypoints på platser jag ville ha med. Men när jag laddade ner kartan i GPS'n och sen går på Find - Waypoints så får jag bara upp en lista med de waypoints jag gjorde i friluftskartan..



Någon som kan berätta vad jag gör för fel?
 
What to send

Kanske du (eller MapSource) inte hade markerat för waypoints i rutan ”What to send”.

Per Brune
 
Letar du i alfabetisk ordning, då? För om du tar närliggande, är du kanske för långt från Norge för att se dem?

Anders
 
Har knåpat lite mera nu. Hittar visserligen mina "norska" WP's nu, men inte genom att knappa Find - Waypoints, utan jag får knappa runt lite innan jag hittar dom.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Bara de närmaste

Har du ställt in GPSen på att bara visa de närmaste (hur man nu gör) ?.

Sänd all waypoint från GPSen till MapSource och kolla om de kommer med på Norgekartan i datorn.

Per Brune
 
Vadå "knappa runt lite"? Med en sån beskrivning är det sannerligen inte lätt att förstå om du gör något som kunde gjorts på ett bättre sätt, för att få det du egentligen vill ha.

Anders
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips