vilken utrustning Abisko-Nikkolaukta ?

Angående tält och liggunderlag. Vi skaffade ett Anjan 2 i sommar och är supernöjda. Det är lätt och lagom stort. Dessutom investerade vi i Exped dun liggunderlag och sover numer väldigt gott.
Karta och kompass är alltid med. Även en enkel GPS, som används mest om vi avviker från en led.
Lycka till med planeringen!
 
Ni har fått många bra synpunkter redan. Utan att gå in på detaljer i övrigt har jag ett par tips.

Ull är ett hittills oöverträffat material enligt min mening. Varmt, lätt och luktar inte mycket. I övrigt är det syntet som gäller. Bomull duger möjligen till kortkalsingar och en T-shirt för resan upp/ner. På fötterna har man dubbla sockar, minskar risken för skavsår.

Även jag vill påminna om att vikten ska hållas nere. Lämna alla "bra-att-ha" saker hemma. Varje hekto har betydelse mot slutet av dan. Om ni bär med er all mat tror jag att ett riktvärde på 30 kg tillsammans inkl. allt fungerar. Om ni väljer att köpa mat i varannan stuga så blir förstås packningen lättare.

Lycka till önskar Pelle
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips