Vilken reperationsutrustning bär ni med er?

Vilken reperationsutrustning bär ni med er?

Saker jag tycker är bra att ha med är

Packrem
Reperationssats uppblåsbart liggunderlag (kan användas till att laga mer än liggunderlaget med)
Små plastspännband (kommer inte på vad de heter)
Silvertejp
Snöre
Nål och tråd

Jag har aldrig behövt använda något av det men det skulle vara väldigt retligt att behöva avbryta en vandring bara för att något litet går sönder.

Paul Persson
 
Leathermantång, nål & tråd, extra stormlina, 2 buntband, superklister, bit ståltråd, snöre, reparationsgrejer för MFS-köket, silvertejp.

Raskesven
 
Förutom en del som skrivits ovan har jag med en rulle reparationstape för segel, tänkt för att använda ifall olyckan är framme med tältet. Har lyckligtvis inte behöva använda rullen ännu...
 
Jag försöker använda sådant som ändå är med.

Packrem, alltid finns det någon som kan rationaliseras bort på ryggsäcken vid behov av remmen någon annanstanns.

Snöre, går att sno i tältet, tillexempel torklinan, eller i jackan.

Nål och tråd och ett par bindningsskruvar och lite epoxilim vintertid är det enda som är speciell reparationsmateriel.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Kompletterar med LiquiSole som är perfekt att laga sprickor och hål i kängor med eftersom det går att spackla med den och bygga upp bortslitet gummi. Den kan också användas till att limma med. Lagningslappar för gummi, typ cykelslangsreparationssats, brukar också ingå i mitt reparationskitt.
Annars får jag bara hålla med tidigare inlägg om att mycket från den vanliga utrustningen går att använda, typ remmar, sprintar, snören, etc.
Sedan kan det inte sägas ofta nog att silvertapen är ett måste. Med silvertapen har jag bl.a. lagat avbärarbältet, regnkläderna och i kombilation med LiquiSole och ståltråd även skarvat ihop en avbruten vandringsstav. För att inte behöva släpa med sig hela rullen kan man linda upp några meter på en rundstav eller annan pinne eller liknande.

Hela min lista på reparationspryttlar hittar ni på min hemsida under rubriken Sarek 2003, Planering, där även resten av min packlista finns med alla prylar, antal och detaljvikter.

default.asp')
Ha de' ///Claes
Nygårdhs irrfärder i Fjällen
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips