Vilken cykel ska man köpa???

Hej alla!

Jag är en nybörjare på det här med mountainbike, men har verkligen fastnat för det. nu ska jag snart åka och inhandla min första egena cykel.
så nu undrar jag lite om någon har förslag på vilken cykel jag bör köpa och vad jag bör tänka på??
Tacksam för alla svar...=)

MVH/sanna
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Jag ska ha den främst för att köra på mindre skogsstigar, och över stock och sten..=)
pris jag tänkte mig är väl runt 5000-6000kr... några förslag??
 
Hej Sanna!
Knalla in till en av de lokala (riktiga!) cykelhandlarna och snacka med dem. De har all kunskap du behöver. Då kan du prova runt lite och hitta vad som passa just dig.
 
Alternativt eller som komplement kan du ju alltid testa någon av internets "bike fit" sidor
www.wrenchscience.com har en som många verkar tycka är bra. Det är inte helt fel att ha ett hum om vad man letar efter oberoende av vad handlaren säger.
 
Tack så hemskt mycket för alla svar... nu ska jag springa iväg och inhandla mig en cykel... så ses vi kanske ute i skogen...=)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips