Vart tog varumärket "Caravan" vägen?

På åttiotalet var märket välkänt och sålde bl a sovsäckar. Jag antar att de blev uppköpta av något annat företag? Bara nyfiken... :)
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Caravans website?

ya´ksa; sa:
Caravan [...] gör fortfarande sovsäckar

Det var som rackarns, det hade jag ingen aning om! Känner någon till om de har någon website eller telefonnummer etc? Om man Googlar efter Caravan så hittar den ingen länk till företaget. Skumt.
 

Göran C

Avslutat
TRIP 3!

Jag har ett gammalt ryggåstält somm heter
"Caravan Trip3!". Jo...det ska vara utropstecken där för det är det på tältpåsen! Det står dessutom
"Design Bo Hilleberg" på samma etikett.
Det är kanske inte samma Hilleberg som dagens berömda tältfabrikör men man kan ju undra...

Tältet införskaffades för ca 25 år sedan.Det har andvänts ungefär 300 nätter.
Ytterduken har börjat bli lite hängig mellan stolparna,
men annars är tältet i mycket gott skick trots det flitiga andvändandet.

Jag har för mig att det kostade närmare 900 kronor när det köptes,vilket var väldigt mycket pengar för ett tält på den tiden.

Jag har ingen aning om företaget finns än idag.

//Göran
 
Nordiska Fjäder

Mina Caravan sovsäckar (3 st) från 70 och 80 talet är tillverkade Nordiska Fjäder.
http://www.nfo.nu/external/basfakta.ppt kan man läsa att Nordiska Fjäder gick i kk 1991.
http://www.industriforbundet.se/ik/kunder.nsf/wcompanytp/BA6D1273CB6590E3C125666500416BB6 eller på http://www.nordiskafjader.se kan man läsa om det som nu är Nordiska fjäder. Varumärkt Caravan finns inte kvar hos Nordiska Fjäder.

Det är något fel på visningsfunktionen, en del av texten trunkeras när jag skriver Nordika Fjäder men detverkar bli rätt när jag trycker på skicka.

Per Brune
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Samma Bosse...

Det är samma Bo Hilleberg som utvecklade tält för Caravan som sedermera startade eget i form av Hilleberg.

Ett Caravantält utvecklat av Bosse Hilleberg är kult!

*vill ha* :)
 
Caravan ägs av Ajungilak, som i sin tur är köpta av Mammut.
Svenska agenten Sporthaus Moxter i Ö-sund är det som har hand om det. 063-556666
 

Göran C

Avslutat
Grytlapp!

Liksom Brune har även jag en Caravan sovsäck.
Men den blev tvättad i alldeles för hög temperatur vid ett tillfälle. Så nu kan man ha den som grillvante eller grytlapp...:)

//Göran
 

Guest

Gäst
Re: Caravans website?

; sa:
Om man Googlar efter Caravan så hittar den ingen länk till företaget. Skumt.

Googlar!! Borde komma med på någon lista på nya ord. Som "fickla" gjorda för inte alltför länge sedan. Nu måste jag googla efter fickla...
/Mattias
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.