Vart köpa "eldstålspinnar"

Hejsan..

Vart kan jag i Sverige köpa eldstål utan handtag för egen tillverkning av handtagen ? Köpte mig ett par från USA för ett tag sen som jag nu har börjat göra handtag till och blev lite såld på att göra fler så tänkte om det fanns någonstans i Sverige man kunde köpa ?

Har googlat och kollat tex slöjddetaljer och tjäderläder men ej funnit.

Mvh // Johannes
 
Du kan köpa vanliga och hyfsat enkelt ta bort skaftet. De äldre "Fireflash" är hyfsat billiga på diverse överskottsfirmor. Jag har gjort det flera gånger och det går bra. Om du klyver plasten lossnar pinnen.

Ett tips om du skall borra hål i stålet är att antingen göra det under vatten eller borra väldigt sakta. Jag har fina brännmärken i min pall efter att borrspånen tog eld :)
 
Stort tack för hjälpen. Ska ringa Västervik imorgon och fråga, annars vet jag ju nu vart jag kan köpa om de inte vill sälja lösa bitar :)

Mvh // Johannes
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer
Både jag och nej, för den är ju slut i lager och priset var ett reapris :D

Däremot finns en större variant kvar som är lite billigare.

Mvh // Johannes
 
Annars har ju http://firesteel.com/ ett stor utbud, och vem kan egentligen motstå deras slogan:

Buy American

Why send your hard earned
money to Sweden or other far
away places when you can
buy superior quality products
right here in the USA?
 
De stålen man köper på Firesteel känns inte riktigt bra. De är i kvalitet mellan Fireflash (de gamla från Karlsborg) och skräpet man köper på Tradera med en blå skrapgrej.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips