Vandringskompisar i/runt Göteborg

avslutad180423

Avslutat
Jag väntar på nästa vandring och på att förkylningen ska försvinna ur min kropp!
Jag är nyfiken på vättlefjäll.

//L
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Jag får tacka för en trevlig vandring nu i helgen, Hindås-Partille vandrarhem (där jag fick bruta). Nu ska jag skriva upp på listan: Tranga kök, kokos bollar, 10-paket skavsårsplåster, dusch-drapperi och ett par extra fötter :) Tack för att ni var så gulliga att hitta en busshållplats och för att ni följde med mig dit.
 
tror jag mötte er, strax efter ni passerat vattenverket vid Kåsjön :)
tre män och en kvinna? Fattade det först efteråt. Synd!
 
Måste oxå tacka för en jättetrevlig vandring. Har gett mig lite blodad tand, faktiskt, nu går jag och funderar på att avverka några etapper på Bohusleden...eller Hallandsleden kanske?

På min lista står det "smutt litet stormkök, schyssta brallor som andas och gelehallon". Då kommer man hur långt som helst:)
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!
Jäpp... Ni såg pigga och målmedvetna ut. Och ni såg ut att ha packning :) Inget UL.ande för er *L*
 
Tackar också för en trevlig tur. Håller med, man får inte slarva med godisätandet när man är ute och går. Börjar känna igen mina fötter idag, får nog göra något för att inte halka runt i kängorna så mycket...
Hmm, sån där formad sula de försöker lura på en när man köper slalompjäxor kanske?

Tar gärna en tur till snart. Eller paddling, fast i havet får kanske vänta en tid till.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.