Vandringsjacka för sommar-sensommar-höst

Hej!

Jag letar efter en vandringsjacka men som även ska kunna användas som vardagsjacka på sensommaren och hösten. Jag vill ha en som sitter bra, är snygg och funktionell. Vindtät och vattentät/(avvisande). Vill som sagt kunna använda den på längre vandringsturer men även till att ha som vanlig höstjacka till vardags. Allmänna råd, rekommendationer och tips mottages tacksamt!

Mvh Tomas
 
Haglöfs "Vandra" - toppen som skaljacka. 1499:- på Team Sportia. ImageUploadedByTapatalk1411650169.529010.jpg


..sent using tapatalk
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Finns på haglöfs hemsida. Ja, den värmer inte, vatten och vindtät bara men slitstark.
Minns inte namnet på den tjockare varianten men det finns också. Tror den ligger på 2000:- då.
Finns massor andra bra märken så surfa och läs recensioner.


..sent using tapatalk
 
Den ser dock ganska tunn ut? Kunde inte hitta den på Team Sportias hemsida, verkar vara en utgående modell?

Du ska nog inte ha en värmefodrad jacka om du ska använda den på sensommar och höst. Du ska snarare ha en vindskyddande jacka i ett lager tyg.

Sen så är den där Haglöfjackan en sk Skaljacka. Det betyder i regel att jackan är en regnjacka med goretexmembran. Det är ju inte så lämpligt att vandra i, så jag vet inte varför den heter "vandra". Jag skulle rekommendera en utan membran
 
En G-1000 jacka ifrån fjällräven kanske? Finns flera modeller att välja mellan. Typ Keb jacket osv. Sen finns det billigare alternativ på ITABs hemsida. Där finns det jackor i "g1000" material med helt okej kvalitet. Har flera plagg därifrån.

Dessa plagg är i en bomull och polyester blandning. De andas bra och är vattenavvisande. Kan vaxas för att få ännu bättre vattenavvisande kunskaper. Dock väger dom mer än skalplagg.

http://www.naturkompaniet.se/fjallraven-keb-jacket

http://www.idefixteko.se/open_produkter/produktinfo_body.asp?prodid=17925&plats_id=1433

Som sagt finns många modeller på dessa sidor, kolla runt lite.
 

Jag citerar mig själv. Ska kanske backa upp med lite argument.
- Det är en snygg jacka
- det är bra passform, inte för tajt, ryms förstärkningsplagg under
- bra krage som går upp över hakan
- bra huva
-fyrvägsstretch
- ej helt vindtät, andas extremt bra
-ej vattentät, men stod i en halvtimme i regn idag, vattnet pärlade på den och jag blev inte blöt.
- billig jag gav typ 1200, men den är billigare nu.

http://www.ultralightoutdoorgear.co...tshell-jackets-c218/rab-scimitar-jacket-p1064
 
Montane

Min favorit är Montane. Det finns flera lätta jackor i deras sortiment som skulle passa. Jag upplever dem som lätta och robusta och hyvsat vattentäta.
 
Slår ett slag för Fjällräven KEB jacket. Har den själv som vandrings- och vardagsjacka och fyller båda behoven mycket väl. Bra passform, mkt bra huva, ventilation och möjlighet att själv välja hur pass vattentät/ventilerad man vill ha den genom vaxning. Dessutom sydd i en kombo av G 1000 och stretch, där ryggpartiet är av stretch och alltså ventilerar bättre.

En grym allround jacka!;-)

//Lelle
 
Tack för alla bra tips! Har varit inne lite på Keb jackan faktiskt, får gå till butik och prova lite olika modeller helt enkelt. Men det kanske är bra att ha en lite tunnare jacka, som man kan kompensera med fler lager innanför?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips