Väskor eller cykelkärra?

Tjena,

jag tänkte jag skulle ta mig en lite längre cykeltur från Boråstrakterna nedpt södra Tyskland och funderar på om det är bäst att skaffa ordentliga packväskor till cykeln (en principia landsvägshoj) eller om man skall satasa på en cykelkärra?

Någon som har några tankar kring frågan?

/Jon
 
Väskor i 99 fall av 100. Om man skall ha med sig ett stor tält + en massa extra utrustning, och måste ha med sig all mat från början så kanske det i några situationer kan vara motiverat med kärra, men det förstör ju cykelupplevelsen mycket mera än vad väskor gör.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Väskor

Rätt lastade cykelväskor är betydligt lättare att cykla med än vagn, som har både större luft och rullmotstånd. Satsa på den vattentäta varianten. Sällan att man kan rekommendera något från Biltema, men deras dyraste vattentäta väskor fungerar faktiskt bra. Tungt långt ner i bakväskorna. Kläder fram. Sovsäck i packpåse på pakethållaren. Liggunderlaget hopvikbart på mitten i packväska eller med sovsäcken.

Om du ändå skulle vilja ha vagn så är en låg variant till last, med ett hjul bättre. Har kört med en barnsitsmodell och det är ganska jobbigt.

Trevlig resa.

AV
 
Väskor, utom...

Väskor är oftast bäst. Dock tycker jag att det finns ett tillfälle när vagn av den typ Anders nämner är bättre. Det är när man vill kunna göra längre uppehåll för riktig MTBkörning. Det är mycket lättare att koppla bort en kärra än att montera av fem väskor! Så vill man snabbt kunna göra cykeln klar för "lek", har kärran fördelar. Anna
 
Biltemaväskornas plastfästen håller inte hög kvalitet tyvärr...

Sällan att man kan rekommendera något från Biltema, men deras dyraste vattentäta väskor fungerar faktiskt bra. AV

Kan tyvärr inte hålla med om att Biltemas väskor är bra. Möjligen har jag fått måndagsex men plasthållarna som fäster mot pakethållaren gick sönder efter några veckor på de väskor jag köpt. Å andra sidan fick jag lämna tillbaka dem utan gnäll så jag skal väl inte klaga för mycket.

Vad gäller väska kontra cykelkärra så gäller väska (så länge du inte skall ha med barn också). För i de fallen är cykelkärran oöverträffad för maximal komfort och minsta gnäll (från barnen ;-)!

Vänligen/Dag
 
Kan tyvärr inte hålla med om att Biltemas väskor är bra. Möjligen har jag fått måndagsex men plasthållarna som fäster mot pakethållaren gick sönder efter några veckor på de väskor jag köpt. Å andra sidan fick jag lämna tillbaka dem utan gnäll så jag skal väl inte klaga för mycket.

Vad gäller väska kontra cykelkärra så gäller väska (så länge du inte skall ha med barn också). För i de fallen är cykelkärran oöverträffad för maximal komfort och minsta gnäll (från barnen ;-)!

Vänligen/Dag


Har du provat med barn i cykelväskan?
 
Tack, låter ju onekligen som om väskor är det som gör livet enklast. Ska kolla upp utbudet, hänger lite också på vad som lämpar sig på cykeln, det är ingen optimal touring hoj och antalet fästpunkter i ramen är ytterst begränsat. Klassar det dock som ett ingenjörsmässigt problem, som kan lösas med lite kreativitet.

/Jon
 
Tack, låter ju onekligen som om väskor är det som gör livet enklast. Ska kolla upp utbudet, hänger lite också på vad som lämpar sig på cykeln, det är ingen optimal touring hoj och antalet fästpunkter i ramen är ytterst begränsat. Klassar det dock som ett ingenjörsmässigt problem, som kan lösas med lite kreativitet.

/Jon

svetsa eller löd på mer fästpunkter. Nästan gratis och så mkt bättre än temporära lösningar. Se till att gaffeln är anpassad för last, annars kan du få lite otrevliga överraskningar i styregenskaper.
 
Hej!

Tycker inte du ska förkasta cykelkärrealternativet. Du skriver att du har en Principa landsvägshoj och det låter inte som det mest optimala att lasta ner och få behålla bra cykelegenskaper samt att det är dåligt med fästpunkter.

Jag har kört fullastat med väskor på min Thorn långfärdare och det har fungerat väldigt bra men förra sommaren körde jag kärra då jag behövde ta all last när frugan och jag var ute. Det blev en väldigt positiv upplevelse. Hade 2 framväskor och styrväska + resten i kärran därbak. Tittade bak ibland för att kolla att den var med för enda gången man kände att den fanns där var när det gick uppför. Och känslan av att cykeln inte var tungt lastad var faktiskt riktigt angenäm. Det är inget fel på min cykel tungt lastad men att sitta på en lätt cykel trots all last som jag tog var en väldigt trevlig överraskning. Hur gör jag nästa gång om jag inte måste ta kärran för all last som ska på? Jag vet inte :) Det funkar lika bra. vissa fördelar med det ena och tvärtom.

Jag har den här kärran
http://www.radicaldesign.nl/en/products/trailers/cyclone.php
Okej den var dyr men den var enda alternativet då vi skulle flyga fram och tillbaka och eventuellt ta tåg någon sträcka. Man förändrar den snabbt till en trunk så inget tjafs vid incheckning eller tågresa.
Men det finns andra något billigare alternativ som den här http://www.extrawheel.com/ tillverkas i Polen

Det fina med kärra är att man kan ta vilken cykel som helst och koppla på en kärra. Behöver inte bry sig om ramfästen för fram och bakpakethållare och , viktigt, cykeln får inga konstiga egenskaper när det hamnar en massa last på den, utifall den inte är byggd för det. Nåt som kan hända med en cykel som inte är anpassad för en massa last. Så ta en till funderare på kärra.

Här kan du läsa en liten sammanfattning om skillnaden mellan 1 och 2 hjul på kärran, texten skriven av en kärrtillverkare men texten beskriver ändå skillnaden bra
http://www.radicaldesign.nl/en/information/information_cyclone.ph

Här en till som görs i UK
http://www.carryfreedom.com/Y-Frame.html

Gå in på forumet hos www.crazyguyonabike.com där finns det mycket diskussioner att läsa om väskor eller cykelkärra.

Lycka till
 
Kärra

är helt OK IMHO med en racer. Det är stor skillnad i luftmotstånd mellan en lätt bra packkärra ooch en barnkärra. Enhjulig kärra har jag inte testat.

Men hur mycket packning tror du att du kan begränsa dig till?

Skall du cykla tillbaka också?

Thure
 

Bilagor

  • IMG_3567.jpg
    IMG_3567.jpg
    76 KB · Visningar: 1,637

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips