Stöldbegärliga prylar?
Jag undrar hurpass ofta det stjäls just Kajaker, egentligen. Förmodligen finns det ingen statistik på detta, då kajaker (hos Folksam) sorterar "Småbåt och segelbräda".
Förvisso har ju kajakandet exploderat i popularitet. Kajaker bör alltså vara mer eftertraktade nu än för några år sedan. Till saken hör nog, att de som vill paddla kajak inte hör till samhällets kriminella element direkt!
Segelbåtar är säkert något som de flesta småtjuvar inte klarar av att hantera, precis så bör det vara med kajaker. Det skall vara enkelt att bara sticka iväg och blåsa på tills soppan är slut!
Ja, jo, beställningsjobb kan väl förekomma kanske...
Jag har min MGB GT på gatan nu när det är fint väder. Folk undrar hur jag törs!
Jag törs därför att jag tror att pundartjuven knappt fattar vad det är för bil. Än mindre tycker han att det är nåt att ha!
Han ser bara BMW, Audi och annat häftigt...
Strmbrg,