Turförslag Abisko Juli?

Hej,
Jag och några vänner hade planerat att be ge oss till Abisko i sommar, juli. Funderar nu på lite olika turförslag.
Vi anländer med tåg mitt på dagen på tisdagen och tåget hem går sedan på söndagen middagstid. Så 2 halvdar och 4 hela. Vår tänka var att tälta och bära med oss mat.
Någon som har något förslag på lämplig tur? platser värda att besöka? allmänna tips?
 
Trollsjön är otroligt vacker. Med fantastiska tältplatser. Den ligger väster om abisko. Vi gjorde så att vi åkte med tåget en extra station och sedan gick vi till trollsjön. Vi hann dit till kvällen. Nästa dag fortsatte vi till (nu har jag inte namnen i minnet) fjällstationen som är sveriges högst belägna fjällstation men som inte tillhör stf. Därifrån gick vi förbi forskningsstationen ner till en stf-stuga i den dal väster om kungsleden. Från trollsjön dit tog det 2 dagar. Vi fortsatte sedan till abiskojaure och vidare söderut på kungsleden. Då har ni 1.5 dagar kvar att förlänga turen på. Eller gå långsammare. Jag tror man kan gå i dalen från stf-stugan ner till abisko också.
Jag rekommenderar turen starkt. Bland annat går man förbi ett vackert vattenfall och man går ganska nära glaciärer.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Kårsavagge var en av platserna vi hade funderingar på att besöka, så då kanske vi ska passa på att ta oss till trollsjön också.
Detta Frippes fall låter väldigt spännande, hur finner jag denna plats lättast?
Hejsan.
Här är en fejkad kartbild med namnet inlagt (lite fel).
Om du läser någon av mina artiklar på Utsidan som handlar om dessa trakter, så får du en exakt beskrivning på hur man tar sig dit,
Jag rekommenderar dessa två:
Två vandringar i Abiskotrakten
samt
Abiskoalperna för sista gången

OBS! Om du kommer till Frippes fall så dokumentera detta. En bild på fallet ger ett diplom. En duschbild i fallet ger ett diplom av högre dignitet (hehe).
Här kan man läsa om vilka som fått diplom tidigare.

Frippe / HåkanF
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips