Tråd för klimatdebatt

Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Av det lilla jag läst på bloggen så är det ingenting som jag behöver fördjupa mig i.
Tack @niking, för länken till bloggen, och om bloggen är exempel på var du inhämtar kunskap så förstår jag ett och annat nu.
Inte om du vill fortsätta tro på myterna om koldioxiden är den enda orsaken till global uppvärmning. Men vill du däremot bredda perspektivet i klimatfrågan så är det en god startpunkt!
 
Inte om du vill fortsätta tro på myterna om koldioxiden är den enda orsaken till global uppvärmning. Men vill du däremot bredda perspektivet i klimatfrågan så är det en god startpunkt!
En person som skriver följande...
1767037234406.png


...kan ju inte bli trovärdig.

Jag har tittat lite mer i bloggen och står fast vid att det finns en hel del gott och blandat där som i alla fall jag inte ser som "samlad fakta om att människan inte påverkar klimatförändringarna". Det är lite för mycket rättshaverist i texterna.

Nädu @niking, kom med mer fakta. Det kan inte bara vara denna blogg du hämtar din kunskap ifrån?

Under tiden så följer jag den samlade vetenskapen som bygger sina teorier och uttalanden på fakta. Viktigt är dock att komma ihåg att vi inte vet vad framtiden har att erbjuda. Vi vet bara att om vi fortsätter som nu så ser det inte så bra ut.

Det kanske är så att vi inte kan övertyga varandra, och i så fall är det så. Du behöver inte länka till fler faktakällor.

Jag avslutar med att säga att koldioxid inte är den enda källan till global uppvärmning. Ber om ursäkt om jag antytt det, men den bidrar mycket.

Hur som helst så önskar jag dig ett Gott slut och Ett Gott nytt År när det kommer.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!
Senast ändrad:

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.