Torka mat

Dags att prova att lufttorka kött igen. Köpte lite rostbiff på Ica, skar upp i lagom bitar, torrsaltade 1.5 dygn, och hängde upp i vardagsrummet. Mums !!

Visa bilaga 46189
Hett tips är att köpa rimmade (okokta) skinkor efter storhelgerna. Säljs ut för noll och ingenting.

Ta bort nätet, skär av svål och (det mesta av) fettet, häng på tork. Man får vara lite uppmärksam tills ytan torkat så att det inte börjar mögla där skinkan har veck. Jag brukar gnida in extra salt där, men traditionellt tror jag man tvättar med vinäger eller ättika.

Hur som helst: Efter sex veckor eller så har du lufttorkad skinka som smakar precis som delikatessdiskens, fast den har kostat dig hundra spänn kilot istället för … mycket mer.

(Hm … om man lade skinkan i torrsalt några timmar kanske man slipper mögelproblemet, lär ju torka ut ytan? Eller kanske blåsa den torr med hårtork?

Ha ett fat under, skinkorna droppar lite de första dagarna eller så.)

(En sak till: Spar gelén skinkan ligger. Toppen som soppbas kalla dagar. Frys in den så håller den jättelänge.)
 
Mögel på kött ligger bara ytligt så det går att bara skära bort har jag fått lära mig.

På bröd går möglet på djupet så där är det bara att kasta om det är mögel på ytan.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Mögel på kött ligger bara ytligt så det går att bara skära bort har jag fått lära mig.

På bröd går möglet på djupet så där är det bara att kasta om det är mögel på ytan.
Det stämmer nog bra, men det blir veck i skinkorna (de är väl lite slarvigt skurna) som gör det svårt att komma åt. Så kan man minimera mögelangreppen rycker jag ändå att det har sina fördelar.
 
Ta en gjutjärnspanna då. Det bränner inte om du inte har hög värme.
Har svårt att få till det där för det smälter ut så jäkla mycket fett (vanlig 10-procentig köttfärs). Hela anrättningen blir flottig och känns inte så fräsch att torka.
 
Själv steker jag färsen i ugnen. Jag föredrar kycklingfärs framför nötfärs pga lägre fettinnehåll. Renfärs och älgfärs är också magert, men mycket dyrare.
 
Ta en gjutjärnspanna då. Det bränner inte om du inte har hög värme.
Har svårt att få till det där för det smälter ut så jäkla mycket fett (vanlig 10-procentig köttfärs). Hela anrättningen blir flottig och känns inte så fräsch att torka.
Testa att luta pannan, då rinner fettet till den lögre sidan. Eller lägg färsen på ett finmaskigt galler, typ en bit sträckplåt.

Allt fett blir du nog inte av med, men mycket av det.
 
Ingen som torkar viltkött? Det är ju ofta magert och borde väl va bra? De brukar ha lite vildsvinsfärs på ica där jag bor. Det är ju inte fett som fläsk iaf utan mer som rådjur eller hjort.
Jag skulle vilja prova det och har en torkmaskin nånstans
 
Ta en gjutjärnspanna då. Det bränner inte om du inte har hög värme.
Har svårt att få till det där för det smälter ut så jäkla mycket fett (vanlig 10-procentig köttfärs). Hela anrättningen blir flottig och känns inte så fräsch att torka.
Ska testa det o även "lutametoden" och se hur det blir, man borde kunna torka bort överflödigt fett med typ torkypapper direkt i stekpannan.
 
Blev lite inspirerad av gröttråden intill och bestämde mig för att göra mig av med grötriset jag haft i skafferiet några år. Äter inte sånt så ofta men vill inte kasta mat.

Tänkte testa att torka risgrynsgröt, hade inten mjölk hemma så gjorde den i vatten och lite fastare eftersom vattnet ändå ska bort sen. Planen är att torka och sen tillsätta Nidomjölk och vatten ute på turen, med lämpliga tillbehör.

Nån som gjort sånt tidigare? Antingen tar jag upp torkmaskinen, men kanske allt faller mellan gallret? Annars får jag lägga smörpapper eller köra i ugnen.
 
Inte provat, men tror det kommer att torka jättefort i torkapparaten. Jag har inte torkat ris, men pressad potatis och det går på ett kick. Känns som det borde vara rätt lika.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips