Torka kassler

Varför skulle den behöva värmas upp?

Kassler är ju rimmad rökt benfri kotlettrad.

Däremot vet jag inte om kassler är så optimalt att torka just eftersom den redan är både saltad och rökt rökt (vilket ju på sitt sätt är konserveringsmetoder).
 
Det går utmärkt att torka kassler och det blir salt och gott. Jättegott att ha som godis om jag inte minns fel och funkar bra att blöta upp också.
 
Varför skulle den behöva värmas upp?

Kassler är ju rimmad rökt benfri kotlettrad.

Däremot vet jag inte om kassler är så optimalt att torka just eftersom den redan är både saltad och rökt rökt (vilket ju på sitt sätt är konserveringsmetoder).

Jag läste nånstans att man skulle bryna kasslern i pannan innan torkning men tyckte själv att det lät onödigt. Man drar ut lite fett om man bryner och låter rinna av på ett papper, det kan ju vara bra mtp hållbarheten.

Torkningen görs ju både för att konservera och lätta på vikten...
 
Jo, men min tanke är ju att ju fler konserveringsmetoder man travar på varandra desto mer riskerar man att "förstöra" maten.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

avslutad210712

Gäst
Har för mig att jag har stekt och därefter torkat kassler med riktigt bra resultat förutom att det blir hyfsat salt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips