Torka djupfrysta grönsaker

Hej,

Jag har googlat runt och känner mig ganska säker på att det ska gå bra att torka djupfrysta harivot verts i min nya tork. Är det någon här som har erfarenhet av det? Men hur är det med andra djupfrysta grönsaker, som broccoli? Och den fråga som fortfarande är obesvarad för mig, behöver jag förvälla djupfrysta grönsaker?
 
Har provat att torka djupfrysta grönsaksbladingar med ärtor, majs m.m med gott resultat. Precis som klager säger, koka dem en stund som vanligt, (men kanske inte lika länge) och sen in med de i ugnen/torken och torka dem.
 

avslutad210712

Gäst
Att torka djupfrysta saker utan att tina upp dem och kanske för alla dem innebar en massa vatten som rinner ner över fläktmotorn som brinner upp och måste bytas.

Tro mig har redan gjort misstaget.
 
Jag torkar rutinmässigt blandade wokgrönsaker, haricots verts m m, helt utan att koka dem - de är ju redan förvällda. Jag låter dem dock tina först och häller av ev. uppkommet överskottsvatten innan jag brer ut dem i ugnen, men det brukar inte vara några mängder - om man nu inte begår misstaget att salta dem (detta var min snabblärda läxa ;)). Broccoli är det som kan ge ifrån sig mest vätska vid tining, haricots verts knappt någon alls.
 
tack, som vanligt får jag en massa kloka svar. nu ligger en påse frysta haricot verts i torken inför fjällturen om två veckor. ska försöka leta upp kokosmjölkspulver också. det är en rolig utmaning att planera menyn för fyra som dessutom ska vara vegansk. jag vill dessutom ha god variation. återigen, tack för svaren!
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
fortsätter på denna tråd eftersom det verkar finnas kompetenta torkare. idag torkade jag broccoli. jag hade först ångat den. när jag efter ganska många timmar kom hem var buketterna helt torra. men vissa hade blivit lite bruna på de delar som hör till stammen. vad beror det på? för kort förbehandling eller för lång torktid?
 
fortsätter på denna tråd eftersom det verkar finnas kompetenta torkare. idag torkade jag broccoli. jag hade först ångat den. när jag efter ganska många timmar kom hem var buketterna helt torra. men vissa hade blivit lite bruna på de delar som hör till stammen. vad beror det på? för kort förbehandling eller för lång torktid?
Kanske snarare lite för hög torktemperatur?
Alternativt otur med kvaliteten på råvaran. I en del billigare sorter typ Euroshopper kan man hitta bitar med bruna ställen närmast stammen, som inte syns så bra förrän man kokat eller torkat buketterna.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips