Tips på sele och pulka.

Hej! Har en Riesen som jag vill skaffa sele och pulka till. Vill från början skaffa "rätt utrustning", planen är att hitta något på begangnat marknaden för att se om det är något vi fastnar för. Är tacksam för svar från er som har mer erfarenhet av detta.

Vilken pulka är att rekomendera, trä eller plast/glasfiber?
Vilka olika fabrikat finns på beg-marknaden?
Vad bör man tänka på vid inköp av sele?

Finns det några bra hemsidor där man kan få bra tips och trix?

MVH // Mats
 
En träpulka med bambuskakel funkar bra om du bara vill prova att köra med hund och pulka. Det går även bra att bygga om en skrinda så att skaklarna passar och dra sommartid (mina hundar älskar det).
Sele brukar finnas på djuraffärer, komihåg att berätta vad du ska ha den till så du får rätt sort.
Pulka och skaklar brukar finnas på tidningarnas köp och sälj sidor för ca:1000kr.

mer läsning
http://www.draghundsport.se/drag/pulka/index.htm

Pulkor och dragutrustning
http://home.swipnet.se/segebaden/Index.html
http://www.bjorkis.com/
(Jag är inte sponsrad men orkar inte lägga in fler länkar)
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Om du inte är emot gör-det-själv så kolla på http://www.blandadebilder.blogspot.com/ scrolla ner så du slipper de geekiga förstärkar/effektpedalbilderna ( säljer de på annat forum ;) ) så hittar du bilder på en hemmabyggd pulka. Kostnad 200 skr, kan vara idé ifall du vill testa om jycken alls är intresserad/road av att dra :)

Finns en tråd om det också.

Bild%20005.jpg

[Ändrat av öringen 2006-05-23 kl 12:06]
 
Fortfarande på inköpslistan...

Har ännu inte gjort slag i saken och köpt några grejor...

En fundering jag har är om den "gamla tradisionella" selen av bla. bambu sliter mycket mot pälsen?

// Mats
 

Aktuellt

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips från runt om i Norden!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.