Tips på bra randonnéskor m.m. önskas

Hej!
Jag har för avsikt att köpa utrustning inför vintern. Nu vill jag gärna få tips på bra skor som även funkar bra utför, även i pist eftersom man understundom måste ta sig ner där och vill gärna få en njutbar resa även då.
Sedan om någon har erfarenheter av olika bindningar så vore det tacksamt att få ta del av det. Funderar på Diamir bindningen mt.
 
randonné utr.

Scarpa har en till vintern gjort sin Denali lite bättre och kallat den för Denali XT (trots den ljusblåa färgen) framförallt så är det innerskon som är omgjord, kolla:
http://www.scarpa.net/

Lowa ska enligt Stefan Palm vara en mycket kompetent pjäxa, den heter Lowa Struktura, men kan vara svår att få tag i, åtminstone i Sverige, kolla:
http://www.lowa.de/text/eng/ski/index.html

Garmont har en modell som heter GSM, kolla:
http://www.garmont.com/uk/index2.html

Nordica har en som heter TR12, är nog den bredaste lästen av dem alla (de andra är breda de med), kolla:
http://www.nordica.com/nordica.html

Tricket är att köpa pjäxorna tight om du vill ha ut mycket från utförsåkningen. Tror att (utan att ha provat Lowa) det är Scarpa och Lowa som ger mest "utförspjäxa" av dessa.

Diamir kommer med en "ny" modell som heter Freeride och blir mer förstärkt och ha kraftigare fjädrar för att bättre match utförsåkningen, vikten blir dessamma?? som hos Diamir II (enl. katalog mtrl).
http://www.fritschi.ch/e/home.asp
(dessvärre så finns inte den nya uppe ännu, men den kommer väl)

Lycka till

Anders - utsidan.se
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Fan vad dyrt det är i Sverige

Som sagt man blir förbannad på svenska priser 2185:- kostar Nordica skon i Chamonix...MYCKET mer i Sverige...
Jag tycker de svenska importörerna borde SKÄRPA sig, det är löjligt dyrt!
2185 är inkl 19,8% moms i Frankrike...2279:- borde priset bli i Sverige med svensk moms...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips