Tips på bärbara grillar önskas

Någon som vet av någon bra grill att ta med sig på stranden i sommar ?

Barnen ( och jag) brukar uppskatta att grilla efter badet.

Vi har alltid kört med engångsgrillar , dels så blir det rätt dyrt i längden och sen så tycker jag inte de funkar så bra.

Måste ju finnas nå´t bättre alternativ...
 

Aktuellt

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.
På Stadium XXL i Sisjön så hade de en kombination av mjuk kylväska och grill som bör gå att få ner i min kajak. Den verkade rätt praktisk så jag ska köpa en och testa. Engångsgrillarna är fel. :)
 
Weber-grillen är suverän, smidigt att "ladda" den med kol och tändblock innan man drar till stranden, bara att tända. När man grillat färdigt är det bara på med locket så slocknar och svalnar grillen på en halvtimme.

Hemma på uteplatsen kör jag den stående på ett bord så slipper man böja sig allt för mycket.

Som webers övriga grejor får man betala endel, men kvaliteten är kanon...

mvh Zacke

Enda minus: den är för stor för rörligt friluftsliv i form av vandring, kajak osv
[Ändrat av pzac 2007-05-10 kl 01:24]
 
Grilliput

Naturkompaniet säljer ett hopfällbart grillgaller som förvaras i ett rör som är ungefär som en cykelpump i storlek.
Balja för kol etc finns ej,knaske mest tänkt att använda över en vanlig eld.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.