Jakten på Pablo Picasso
Det är en genommulen lucia när vi startar från Ramlösa station för att gå norrut längs Öresund för att ta båten till Helsingör och avsluta i de hiskeliga fängelsehålorna på Kronborg Slott.
Trots att vi befinner oss nära en storstad finns det mycket natur. Helsingborg har 23 naturreservat som Skåneleden ringlar sig igenom. Raviner där mer än 100-åriga träd gör dagen till natt.
Ramlösa brunnspark ser lite ledsen ut så här strax före jul. De annars frodiga trädkronorna längtar till våren.
Landborgspromenaden
Helsingborg och dess omgivningar ligger på en förkastningsbrant kallad Landborgspromenaden. Det var en naturlig försvarslinje för attacker från havet. Idag bjuds du en hänförande utsikt över Öresund.
Promenaden är också lite ledsen på vintern. Annat är det under sommaren då det känns som att smyga i djungel.
Landborgspromenaden är unik i sitt slag och föreslås bli nationalstadspark.
Skåneleden kombinerar naturupplevelser med kulturhistoria på ett intressant sätt. Naturreservatet Jordbrodalen, genomkorsas av Gåsebäcken. Kullfallna trädstammar får ligga kvar och skapar naturliga insektshotell.
Kolonier av andfåglar och gärdsmygens drill.
Plötsligt dyker ett slott upp. Nej, det är scenen för Sundspärlan, den gamla folkparken som fostrat folkkäre revydrottningen, Eva Rydberg.
Storstaden gör sig påmind genom miljonprogrammen som skymtar genom buskagen...
Undanskymd konstskatt
Närlunda höghusområde bjuder på en konstskatt. Mot en av dess gavlar finns ett konstverk av Pablo Picasso.
Picasso hade ett socialt patos och ansåg konsten skulle ut bland vanliga människor. Det kommunala bostadsbolaget Helsingborgshem nappade på erbjudandet och köpte verket Fågelfisk. Verket är av typen betongrelief och väger 5 ton. Mönstret är skapat genom sandblästring av den norske konstnären, Carl Nesjar. En liknande teknik användes vid utsmyckningen av Östermalmstorg tunnelbanestation i Stockholm.
Picasso gjorde enbart 16 stycken verk i betong och det är få Helsingborgare som känner till att deras stad ruvar på en konstskatt.
Tegelbruken
Plötsligt öppnar sig en enorm grop. Här bröts lerskiffer till landets största tegelbruk. Tegelstenarna hade en unik kulör och spreds över hela världen. Numera naturreservat med rikt djur och växtliv.
För 200 miljoner år sedan vandrade T – Rex omkring på stadens gator, berättar en skylt.
Helsingborg hade många tegelbruk, som även låg mitt inne i staden. Ägarna blev dåtida miljardärer medan arbetarna tvingades köpa egna verktyg.
Konsul Nils Persson ägde nämnda tegelbruk och för att manifestera sin rikedom skänkte han sin mark på Landborgen, till kyrkogård åt de förmögna.
Högt över staden med utsikt byggdes mausoléer åt dåtidens överklass.
Bland rhododendron vilar grosshandlare och kulturpersonligheter.
Kronborg slott
Fortsätter Landborgspromenaden med hänförande utsikt över Öresund till Kärnan, den gamla försvarsanläggningen i tegel från nämnda Persson.
Tar Terrasstrapporna ned till hamnen och båten över till Helsingör.
Det är julmarknad på Kronborg Slott, men vi ska gå vilse i deras källarhålor, Kasematterna.
Det nuvarande renässansslottet Kronborg, byggdes ursprungligen som en fästning och för att avkräva tullavgift mot de fartyg som seglade igenom Öresund. Högst upp på slottet finns Kanontornet, med finfin utsikt över sundet.
Kasematterna
Vi lämnar kanontornet och beger oss ned i de mystiska källarhålorna, Kasematterna. Fotogenlyktorna flämtar i fukten. Här nere bodde soldaterna med sina hästar när slottet belägrades av svenskarna. Längst därnere låg fängelsehålorna för dömda och krigsfångar. Enorm staty av Holger Dansk, sagohjälten som ska väckas till liv och försvara Danmark i ofredstid. Under andra världskriget fanns det en berömd motståndsgrupp som tog sig namnet, Holger Dansk. Kasematter är förstärkta murverk under slottet. Säkert välbyggda en gång i tiden men jag får en klaustrofobisk känsla och måste ut.
Dags att ta båten hemåt och då kommer regnstormen, som om Danmark vill spotta ut oss.
Text & Foto; Anders Hermansson
Vi vandrade Skåneleden; Öresund SL 5, etapp 7.
Kronborg och, Kasematterna.



