Ta sig till kebnekaise sydtopp, hur?

Är det Nordtoppen du vill till så är nog någon av de organiserade kamvandringarna från Kebnekaise fjällstation det bästa alternativet om man inte har kunskaper och utrustning för att göra turen på egen hand.

Annars finns som sagt många andra toppar i området med nog så bra utsikt.
 
Det blir det nog ett försök på nordtoppen från sydtoppen utan redskap om det ser okej ut, och Kaskatjåkka ska jag inte missa heller, tack för tipsen!

En fråga, är inte en karta bland det första man köper då man ska planera en vandring i ett område?

Jora, men man kan väl fortfarande fråga om tips?=)
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Är det bra sikt och det finns en upptrampad stig kan det nog funka utan replagsarbete. Jag skulle nog inte göra det osäkrad med det finns folk som går utan säkring. Beror på hur pass rutinerad man är och sen självklart förhållanderna.

Detta är från sydtoppen med vy mot nordtoppen. I detta fall avstod vi trots rep och stegjärn.
 

Bilagor

  • mj keb 2008 026.jpg
    mj keb 2008 026.jpg
    15.9 KB · Visningar: 883
Kaskastjåkko nås utan problem från Tarfala.
Jag gick den turen för ett par år sedan och det tog ca 6 timmar tur och retur i lungt tempo. Personligen tycker jag att Kaskastjåkko är en mycket finare topp än Kebnekaise och om du tvingas välja mellan de två så välj Kaskas! Kaskastjåkkoär mer lättbestigen, det är mycket mindre folk (vi var ensamma trots högsäsong) och den har en mycket finare utsikt.

Ska dit om några dagar och antar att det blir till att traska upp för Kaskatjåkka. Stämmer det verkligen att det är 6 timmar tur och retur i lugnt tempo från tarfalastugan? Låter bra med tanke på att utsikten ska vara bland den bättre i området. Inte haft möjlighet att kolla fjällkartan än, men det handlar om vandring och ingen klättring? Är det via glaciär? Var där uppe i närheten och snurrade för några år sen, det var gött att åka ner längst glaciären när man var trött, och dessutom spara massa tid =)
 
Kaskasatjåkka

Gå från Tarfalastugan upp till högra, östra, kanten av Södra Kaskasatjåkkaglaciären, intill Tarfalatjåkka. Följ glaciärkanten tills det är dags att klättra upp till lägsta punkten på kammen mellan Tarfalatjåkka och Kaskasatjåkka. Uppe på kammen får du nog använda händerna på ett par ställen, men ingen regelrätt klättring och inga besvärligheter. Så småningom kommer du upp till den flacka topplatån och toppen, och får njuta av en fantastisk utsikt åt många håll. Sex timmar stämmer nog.
 
Jag skulle definitivt avråda

En tur från Syd- till Nordtoppen är ingen promenad. Kebne har redan krävt ett dödsoffer i år, då en ung man halkade och föll ner 400 höjdmeter, från Sydtoppen.

Att ge sig ut på kamvandring utan kunskap avråder jag ifrån. Det är kanske is, det är kanske hård snö, men det kan också vara överhäng, som inte syns.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips