Synpunkter på packlista

Det är väl bättre att man fördelar packningen så att man går lika fort vid samma ansträngningsgrad. Dvs personer med mindre bärkapacitet bär mindre. På så sättet brukar grupper funka bäst. Det innebär naturligtvis att man har samma syn på hur mycket prylar man ska ha med sig. Men att det rättvisaste skulle vara att alla bär exakt lika mycket vikt tror jag inte.

Jag menade att man delar på gemensam packning, men det är inte alltid att den går att dela fysiskt så man får fördela dess vikt mellan deltagarna genom att justera med annat tex mat.
Att sedan någon vill bära på en mini tv och en massa böcker det är den personens ansvar, ingen annans.
Även om man fördelar gemensam utrustning så betyder det inte att alla ska bära lika mycket.
Då man är ute och vandrar så är det inte hastigheten som är nummer ett (inte för mig)
 
I din lista tar du med dig 1l T-röd (2-pers) ett 4 manna tält (uppdelat på 4) så jag antar att ni är 4st som går?
Om du bär tälltet så ska någon annan bära kök+bränsle (ett kök/2 pers) I fjällen är vi jämlika ingea fördelar av kön då det gäller att bära.
Den som bär tältet ska även flytta över lite mat till dom andra, gemensam utrustning ska fördelas på ett eller annat sätt (gärna med saker som inte minskar typ mat/bränsle) men det kan vara problematiskt.

Det stämmer bra att vi är 4st som ska gå. Vi kommer ha 2 kök med oss så det är sant att jag kan slänga över T-röden till kompisen. Tältet tänkte vi dela upp så gott det går. Men inte så lätt att dela ett tält rättvist på 4 så det var en bra idé att justera lite med t.ex maten. Tack för tips.
 

The Lapp

Avstängd
Handduken... kör med wettex-trasa istället, den tar lite plats om du sätter den utanpå ryggan. Vrid ur den när den är blöt och torka dig ;) , den torkar fort dessutom!
 
Den som är "starkare" tar kök/tält den andra tar mera mat (som minskar allt eftersom), är det en som bär tältet så kan en annan bära bådas sovsäckarna tex (om nu säckarna väger 1.5kg styck, då blire det över för dom andra två att ta köken med bränsle plus lite mat, detta ger en ganska rättvis fördelning men som någon nämnde alla kan inte bära lika mycket så det ska man tänka på.
 
hade skippat två av tshirtarna.. en räcker gott och väl om du har underställ också, tycker jag...

håller med om vad som sagts tidigare i tråden...
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 9 kommentarer
Hmm wiskey i plastflaska, nej tack men köp dig en fin plunta att förvara de dyra dropparna i, det är inte kul att få plastsmak i wiskey'n

Använder man en bra plastflaska så riskerar man inte att få plastsmak i whiskyn. Men visst finns det många dåliga plastflaskor, alldeles för många.
//Peter
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips