Styra vart karta ska hamna i 60Cx

VAn som jag är med iQue 3600 i vilken jag kan bestämma om en karta ska läggas på kortet eller i internminnet blir jag lite konfunderad då jag testar 60CSx.

Om det ligger ett minneskort inne så hamnar allt som sänds med img2GPS (sendmap20) på kortet. Internt minne är inget alternativ. Samma sak om jag öpnar mapsource för transfer. Jag får upp enheten och unit ID men inget val var kartan ska läggas. Det vore käckt om man kunde växla mellan kartor lagrade på respektive minnesarea.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Ett mer utförligt svar på yahoo groups nämnde att det kan vara så att det interna minnet används som cache för att det ska gå smidigare att använda den på kortet lagrade informationen.

Det är synd att man måste ta ut batterierna för att byta kortet. Annars är det lätt att stoppa in kortet i en SD adapter och flytta filer t ex med en palm eller en PPC alt köra med flera kort.
 
Men dom har lyckats spara något som heter International Marin i gpsen. Om någon vet hur man får bort den så vore jag tacksam.
Jag har redan testat med master reset, men det hjälpt inte. Jag har oxå uppdaterat firmwaren men det tog inte heller bort skiten.
 
Menar du international marine symbols som fås fram om man går till map setup , sista symbolen (ankaret) i övre raden? Den kan ändras. Annars vet jag inte vad du menar. Jag har senaste firmeware 2.60
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Ja, just den menar jag.
Om man kollar den utan någon annan karta så visar den bara några städer.
Men den kanske hänger ihop med grundkartan?

Någon ankar symbol har jag inte sett...
 
chuck; sa:
Men dom har lyckats spara något som heter International Marin i gpsen. Om någon vet hur man får bort den så vore jag tacksam.
På tidigare enheter så låg den ju i kartminnet och raderades när man läste in några kartor. Men kan man inte lägga kartor i internminnet så är det kanske inte tänkt att man skall kunna ta bort den...

Varför måste du ta bort den? Om du inte vill se den kan du väl bara välja bort visningen av den på kartsidan?
 
jonasolof; sa:
Jag beggriper fortfarande inte vad "den" är som inte ska visas...
Internal memory is preloaded with a marine point database står det i beskrivningen av finesserna för 60CSx på Garmins webb.

Jag antar att det är den gamla vanliga Marine POI database. Den brukar ligga förladdad i kartminnet men försvinna första gången man laddar in en detaljerad karta på många enheter, bland annat din 76CS.
 
Det är väl inget jätte problem, men det stör mig lite när man skall välja vilken karta som skall visas.
Efter som jag aldrig kommer att använda "den" (Marin POI) så hade det vart fint att slippa se den i listan.

Men jag får väl se det som en feature istället :)
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.