Styra vart karta ska hamna i 60Cx

VAn som jag är med iQue 3600 i vilken jag kan bestämma om en karta ska läggas på kortet eller i internminnet blir jag lite konfunderad då jag testar 60CSx.

Om det ligger ett minneskort inne så hamnar allt som sänds med img2GPS (sendmap20) på kortet. Internt minne är inget alternativ. Samma sak om jag öpnar mapsource för transfer. Jag får upp enheten och unit ID men inget val var kartan ska läggas. Det vore käckt om man kunde växla mellan kartor lagrade på respektive minnesarea.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Ett mer utförligt svar på yahoo groups nämnde att det kan vara så att det interna minnet används som cache för att det ska gå smidigare att använda den på kortet lagrade informationen.

Det är synd att man måste ta ut batterierna för att byta kortet. Annars är det lätt att stoppa in kortet i en SD adapter och flytta filer t ex med en palm eller en PPC alt köra med flera kort.
 
Men dom har lyckats spara något som heter International Marin i gpsen. Om någon vet hur man får bort den så vore jag tacksam.
Jag har redan testat med master reset, men det hjälpt inte. Jag har oxå uppdaterat firmwaren men det tog inte heller bort skiten.
 
Menar du international marine symbols som fås fram om man går till map setup , sista symbolen (ankaret) i övre raden? Den kan ändras. Annars vet jag inte vad du menar. Jag har senaste firmeware 2.60
 
Ja, just den menar jag.
Om man kollar den utan någon annan karta så visar den bara några städer.
Men den kanske hänger ihop med grundkartan?

Någon ankar symbol har jag inte sett...
 
chuck; sa:
Men dom har lyckats spara något som heter International Marin i gpsen. Om någon vet hur man får bort den så vore jag tacksam.
På tidigare enheter så låg den ju i kartminnet och raderades när man läste in några kartor. Men kan man inte lägga kartor i internminnet så är det kanske inte tänkt att man skall kunna ta bort den...

Varför måste du ta bort den? Om du inte vill se den kan du väl bara välja bort visningen av den på kartsidan?
 
jonasolof; sa:
Jag beggriper fortfarande inte vad "den" är som inte ska visas...
Internal memory is preloaded with a marine point database står det i beskrivningen av finesserna för 60CSx på Garmins webb.

Jag antar att det är den gamla vanliga Marine POI database. Den brukar ligga förladdad i kartminnet men försvinna första gången man laddar in en detaljerad karta på många enheter, bland annat din 76CS.
 
Det är väl inget jätte problem, men det stör mig lite när man skall välja vilken karta som skall visas.
Efter som jag aldrig kommer att använda "den" (Marin POI) så hade det vart fint att slippa se den i listan.

Men jag får väl se det som en feature istället :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips