Stort tält för stor familj

Vi söker nu efter ett stort tält för vår stora familj, två vuxna och fem barn 1-12 år. Man vill och önskar mycket. Vi kommer använda tältet sommar kanske vår och höst. Men vi talar bilburen semester på campingplats i Sverige, Danmark och kanske en bit ner i europa.

Hur hög vattenpelare är ett måste? Har ni några bra tips på prisvärda tält? Bra länkar att köpa tält utomlands, europa, frakten från USA blir så hög och sen kommer moms och avgifter till. Med prisvärda läs mer billiga men bra, inte här kostar tältet bara 8000:- som i affär i Sverige kostar 10000:-

Hoppas på bra tips och råd.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Jack Wolfskin har en del modeller för bilburna, flera med olika rum, vilket kan vara trevligt. Kolla t.ex. in Big Sky Resort RT (på hemsidan finns det under Equipment -> Family tent). De brukar ligga mycket bra till i pris och min erfarenhet av märket är att det är samma kvalitetsnivå som Fjällrävens och Haglöfs prylar (har ett Yellowstone III).
 
Kåta

tycker jag du skall överväga. Finns olika kvaliteter och prislägen.

Din fråga är inte ny. Finns gamla trådar med samma fråga.

Thure
 
Bra med 'sovrum'

Som redan nämnts har Jack Wolfskin en del större tältmodeller, vi har en som heter Hacienda RT och har två sovrum, med gemensam plats (även ståhöjd) i mitten, vilket känns rätt trevligt t e x när det ösregnar. Det är köpt på www.northstar.se
Ser att just Northstar nu har erbjudande på ett tält för 4 som verkar väldigt prisvärt (1299) så det går att få 2 st för under 2.600 kr, lite udda men flexibel lösning.

Ser att många tipsar om kåta, kanske mysigt att ha alla tillsammans därinne på samma yta, men så småningom blir barnen större, tonåringar t o m, och kan då uppskatta att ha de olika sovrummen med lite mer integritet. Och ett gäng småbarn som härjar runt i kåtan och triggar varandra vete tusan, bättre med några 'egna' rum att välja om man vil ha det lite lugnare, läsa, blinka med ficklampan o s v.

Per D (åxå 5 barn)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips