Stort knivintresse - välj din favoritkniv

Mina två favoriter. Skiljer sig en del från det som generellt uppskattas på Utsidan men jag använder dom och är nöjd.

Terzuola ATCF samt Emerson CQC-6.
/Per
 
Grattis till Terzuolan! Ser superfin ut! Jag har haft två av hans liner locks men hade otur med dem. Antydan till glapp. Inget sånt problem med din?
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Köp en PM2 då.
Vet inte hur du ställer dig till flippers men för min del är dom inte intressanta.

/Per

Känns bara som ett bra köp att missa, har inte riktigt bildat mig en åsikt ang. flippers ännu heller. Spyderco Southard ligger på ~3500:- i Sverige.

Tror nästan jag får sälja av mig något och köpa båda ;)
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Pm2 är en bra kniv. Jag har haft en sådan. Den stora choilen störde mig dock så den såldes. För mig är Pxl wh överlägsen.
 
Vet någon något om denna kniv eller var man kan köpa den?
Tror den heter victorinox solo sa green, men hittar inget annat än bilder.
11731074426_5da80c7f8f_o.jpg
 
Måste den vara grön?

http://royaldesign.se/viewitem.aspx?ID=75145&s=alox

Vad jag känner till så är denna modell utgången.

~Paul~

Tack för länken!
Synd att den var utgången. Är det någon sorts limited edition likt denna? http://www.victorinox.com/global/en...ioneer-Alox-Limited-Edition-2015/p/0.8201.L15

Måste väl inte vara grön, men har tillräckligt med knivar. Ville testa victorinox, men kan inte motivera ännu en kniv om jag senare skulle vilja ha en annan eller färg ;)
 
Är det någon som känner till en makare i Sverige som gör skalor på beställning till div. fällknivsmodeller? Såg lite verk av en kille i USA och blev genast nyfiken - skulle vara jättekul att ge lite nytt liv i vissa i samlingen.
 
Jag skulle inte använd uttrycket flatslipade om knivarna 1.2 och 4.

Bosse

öh, jo de är alla flatslipade men med olika utseenden. Emellertid inte fullt flatslipade! Eller "FFG" som den anglosaxiska förkortningen lyder. ;)Till skillnad från olika varianter på skålslipade eggar eller "Hollow grinds", mejseleggar - "Chisel grinds" eller konvexa eggar. Sen finns det förstås avancerade komibinationseggar, det där är framför allt japanerna experter på.

Det går förstås leka med terminologin. En klassiska skandinavisk slipning, "Scandi grind" är ju egentligen en "Sabre grind" som är "Zero ground" och i vilket fall en flatslipning.

Även Daghettan är flatslipad även om det är en spearpoint som drar åt "dagger"-hållet även om den inte är symmetrisk.

/ J
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.