Storkniv/huggare

En potentiell svaghet här (jag vet inte eftersom jag inte äger kniven, men det ser i alla fall ut som så) är att den där har någon form av "rat tang", dvs. en avsmalnad tånge som är limmad i handtaget. I min mening kan man batonera med nästan alla knivar, naturligtvis i olika grad gällande storlek på klabbarna, beroende på längd och tjocklek på bladet, men har inte kniven genomgående tånge när jag alltid en viss oro att bladinfästningen kommer att påverkas och att bladet kommer att börja glappa, alternativt helt enkelt brytas vid avsmalningen.

Annars är, som tidigare nämnts Varustelekas egna knivar riktigt prisvärda med hyffsat kolstål och, om man vill, riktigt fina läderslidor. Har den största Skraman (240) som också funkar exemplariskt att hugga med tack vara det extra långa handtaget och den likaledes trevliga Jääkäripuuko 140.

Ka-Bars Becker-serie är också trevlig, har BK-2, BK-7 och BK-9 där, där kanske 7:an är den mest mångsidiga även om handtag (om än inte lika hala som man tror) och slidor lämnar en del att önska där.

Fällkniven F1, S1 och A1 funkar ju i alla väder också, såklart, om än handtagen är lite väl smala där.
Jag önskar F1/S1/A1 hade en rejäl parerstång för att skydda fingarna om man slinter, när det är blött och kallt och man är lite fumlig i fingrarna. Jag använder repsnöre i öglan och trär genom handen för att delvis hantera men skulle föredra en rejäl inbyggd parerstång. särskilt då man tar i lite med större ved.

/Patrik
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
De är väl lika mycket fulltånge som Fällkniven F1, S1 och A1. Dvs. tillräckligt mycket, även om det finns lite skaftmaterial kring stålet.

För de som ät renläriga ha Fällkniven skapat F1x, S1x etc. Strømeng får väl också göra så.

Vid användning spelar det mindre roll.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips