Stål vs aluminium-MSR heat exchanger

Bra länk!

Jag läste på nätet om kille i Alaska som sa att titanium grytor var det bästa alternativet eftersom att titanium inte leder värme något vidare och därmed koncentrerar värmen till botten av grutan vilket i sin tur värmde vattnet snabbare. Dessutom att titanium är lätt gör ju inte saken sämre.
 
Har någon erfarenhet av MSR, XPD - Heat Exchanger, är det värt det 170g extra?

Jag håller på och testar/bygger ett hemmabygge på XPD.
Vad ska jag använda för plåt, aluminium, koppar, mässing, rostfritt?
Den måste vara tunn, 0,5 mm är för tjockt, och vara "elastisk". Alltså kunna förvaras i hoppdragen och när man släpper ska plåten flexa ut.

Jag har testat med 0,5 mm aluminimplåt, för att få ut mått och modell. Men denna blir alldeles för tung och den stannar i den formen man trycker ihop den i.

Det jag söker är alltså riktigt tunn plåt, som går att göra veck i, men när man bara böjer/rullar den så ska den fjädra tillbaks till ursprungs form.

Ungefärlig storlek på arket jag behöver är, 630mm x 70mm
Var får jag tag i denna plåt?
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips