Stadium Långfärsskridskor

Kan tyvärr inte jämföra med någonting alls (förutom hockeyrör då), då det är mitt första par långfärds, men jag köpte iaf modellen med snowboardbindning. Är samma skridsko i grunden. Tycker den funkar bra, har åkt både på konstis och naturis. Men det är ju såklart möjligt att det hade gått ännu bättre med en annan skridsko :p
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Hållbarheten på Stadiums version är inte acceptabel - "hacken" på remmen slits fort och började redan första säsong slira i låsspännet, med lös/öppen/tappad skridsko som följd.
Jag har i o f s inga anda snowboardbindningar att jämföra med - det ser ju lite ut att vara ett problem, som är inbyggt i själva konstruktionen. Desto viktigare med tillgång till utbytesremmar, men det ställer inte Stadium upp med.
 
Min sons skridskor är försedda med Salomon Profil bindningar.

Stadium har haft ett antal olika modeller senaste 10 åren.

Thure
 
Sorry, uttryckt mig oklart ser jag nu - naturligtvis var det själva snowboardbindningen jag var kritisk mot (och bytt). Själva skridskon beter sig helt OK för mina (inte alltför avancerade) behov.
 
Sorry, uttryckt mig oklart ser jag nu - naturligtvis var det själva snowboardbindningen jag var kritisk mot (och bytt). Själva skridskon beter sig helt OK för mina (inte alltför avancerade) behov.

Vet du om det finns någon annan bindning som passar att montera istället för den medföljande?
 
Åkte mycket snowboard med mjuka skor en gång i tiden.
Hade då inga problem med att köpa lösa remmar som reservdelar.
Lyckades aldrig nöta ut ngt annat än stoppningen.
Däremot så hände det väl ngn gång att ett spänne eller den tandade remmen gick tvärt av.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips