Råd om prisvärda tält till en nybörjare?

Hej!

Jag funderar på att köpa ett tvåmannatält och har en budget på ungefär 1 000–2 000 kr. Tanken är att det ska vara ett mångsidigt tält som fungerar både för kortare utflykter, vandringar på 3–4 dagar och någon enstaka festival. Jag planerar inte att tälta på vintern, men det vore bra om tältet klarar regn och lite tuffare väder utan problem.

Jag har tittat på några modeller, men ärligt talat börjar jag bli ganska förvirrad – efter ett tag känns det som att alla tält ser likadana ut och jag har svårt att se de stora skillnaderna.

High Peak Sparrow LW
https://www.stadium.se/sport/outdoor/talt/365079101/high-peak.sparrow-lw.green

Den här känns som en bra kandidat med tanke på vikt och pris, men den saknar recensioner och det gör mig lite osäker.

Urberg 2 Person Dome Tent G4
https://www.outnorth.com/se/utrustn...g-2-person-dome-tent-g4-kombu-green-P452-9585

Tror ni att den här står emot regn bättre?

Sydvang Utoset 2 Person Tent
https://www.outnorth.com/se/utrustn.../utoset-2-person-tent-146761-135253-P335-5098

Den här verkar också bra, men den är lite tyngre.

Sedan har jag några alternativ till, men jag känner mig mindre säker på dem efter att ha läst olika omdömen om märkena:

Stormberg Padjelanta 2P
https://www.xxl.se/stormberg-padjelanta-2p-tunnel-tent-tunneltalt-gron/p/1262069_1_Style

Easy Camp Sarek 2
https://www.outnorth.com/se/utrustn...gstalt/easy-camp-sarek-2-dark-green-P451-3431

Har ni några rekommendationer kring dessa modeller eller andra tält i samma prisklass? Alla tips och erfarenheter uppskattas verkligen!

Tack så mycket! 😊
 
För enklare utflykter fungerar det mesta, men det finns ju ändå saker att ta hänsyn till.
Ska du tälta i stark vind (fjällvandring) så ställs lite andra krav.
Hur mycket vattenpelare golvet klarar är ganska viktigt om man ska tälta på festival eller camping. Packad gräsmattejord blir snabbt till en stor vattenpöl (man ska alltid undvika att sätta upp tältet över låga punkter där vatten kan samlas, men ibland är det svårt att undvika).



*High peak.
Okänt märke för mig.
Låg vattenpelare i golvet är inte bra. Speciellt inte när du säger festival. Packad gräsmattejord blir snabbt till vattenpöl.
Ena kortsidan är nästan "platt". Kommer vara problematiskt om du försöker tälta i hård vind.
Detta tält skulle jag inte ta med på en fjällvandring eller till en plats där det kan blåsa jättemycket.


*Urberg dome
Ja det står nog emot väta bättre. Mycket bättre golv också (10000mm vp).
På plussidan så kan du öppna upp båda sidorna även om det regnar, eftersom du har den där tvärgående tältpinnen på toppen som håller ut duken. Det gör att du kan ventilera bra, vilket är en förutsättning om du tältar på sommaren på platser där det inte blåser så mycket. Om det inte ska regna och blåsa samtidigt så kan du ha dörrarna öppna när du sover.
Du måste dock sätta upp innertältet innan du kan lägga på yttertältet, vilket är lite irriterande om det regnar när du ska sätta upp tältet. Men det är ingen dealbreaker.
Den där tvärgående pinnen i toppen är en svag del i konstruktionen, men det är inte en bärande del av konstruktionen så tältet kommer inte bli oanvändbart om den skulle haverera.
Kupoltält är självstagande. Du behöver inte sätta ut varken tältspikar eller stormlinor för att tältet ska stå upp. Det rekommenderas såklart ändå, men om det inte ska blåsa någonting alls och det är svårt/olämpligt att sätta ut stormlinorna så behöver man inte göra det.

*Sydvang
Det ser ut som ett extremt varmt tält som inte går att ventilera så bra om det regnar. Jag hade definitivt inte köpt det.

*Stormberg
Ser ganska trevligt ut, men ser ut att vara ganska trångt. Inte så jättekul till utflykter och festivaler om man inte får plats.

*Easy camp
Branta/platta kortsidor och bågar som är skarvade med ett skarpt hörn. Definitivt inget för fjällvandring.


Utifrån de du listat hade jag definitivt valt Urberg dome. Det finns ju dessutom i en mycket trevlig gul färg. Syns bra och det blir ljust inne i tältet.

Här kommer ett annat förslag:
Detta kan du öppna upp väldigt mycket (kolla fjärde bilden).
Samtidigt är det en väldigt stadig konstruktion som tål mycket vind. Detta kan du utan problem ta med på fjällvandring om du skulle vilja.

Så min rekommendation är att titta på något utav Urbergtälten.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Kolla på Nature Hike mongaar 2 kopia på MSR hubba hubba till mellan 1/3 -1/2 priset ber på var du köper kolla nu med nya IMP tullar efter 1/7 från vissa direktimp web sidor men finns på tex Amazon.se där borde slutpriset bli samma som vid beställningen utan extra faktura från tullverket eller posten.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.