Höstrea på tält - vilket ska jag välja?

Hej!
Har tänkt att investera i ett nytt tält och vore tacksam för hjälp med val. Har tidigare haft ett solo-tält, men har förhoppning om sällskap på mina turer i framtiden och vill därför ha ett tre-personers. Tältet ska både användas i södra delarna av Sverige som bas för dagsturer, men hoppas att jag i framtiden även kan göra flerdagarsturer i svenska fjällvärlden under vår, vinter och höst. Just nu verkar det vara mycket utförsäljningar på gång, och därför tänkte jag passa på. För mig är det viktigt att ha en ganska stor absid eftersom jag använder tältet som bas för äventyrslöpning och behöver därför ett "ombytesrum" där jag även kan förvara löputrusning. Hellre en stor absid än 2 små. Jag behöver även kunna sätta upp det själv utan att det krånglar.

Krav:
-3 personer
-Max 3,5 kg
-Ska klara en vecka i svenska fjäll vår, sommar, höst
-Hyfsat stor absid
-Lättmonterat för en person
-Och ja, priset har betydelse :) jag har en budget på cirka 5000 kr!

Har bland annat tittat på Bergans Hardangervidda 3 och Trollhetta 3 (som man kan få för 4380kr med kampanjkod just nu på Outnorth) , som jag tycker verkar uppfylla mina behov, men det finns ju en uppsjö av liknande tält.

Vad tycker ni är mest prisvärt av de erbjudanden som finns just nu?

Lägger in några exempellänkar, men det finns säkert fler företag med erbjudanden just nu.

Addnature
Outnorth
Outdoorexperten
XXL
Friluftsvaror
 
Senast ändrad:
Hardangervidda och Trolhetta verkar vara nästan identiska, dock svårt att hitta utförlig information om Hardangervidda. Om måtten på Outnorth stämmer så smalnar innertältet i Hardangervidda av mer men är längre än innertältet i Trollhetta.

Är det 3 fullstora personer som ska få plats i tältet?
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Hardangervidda och Trolhetta verkar vara nästan identiska, dock svårt att hitta utförlig information om Hardangervidda. Om måtten på Outnorth stämmer så smalnar innertältet i Hardangervidda av mer men är längre än innertältet i Trollhetta.

Är det 3 fullstora personer som ska få plats i tältet?

Hej. Jag tror inte att det kommer bli 3 personer i särskilt stor omfattning, utan det är snarast 2 personer med god komfort som avses här.
 
Bergans Romsdal 3 på 3000kr på xxl, som hardangervidda med med annan färg på stormlinorna och angivet dac pressfit stänger.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips