Höstrea på tält - vilket ska jag välja?

Hej!
Har tänkt att investera i ett nytt tält och vore tacksam för hjälp med val. Har tidigare haft ett solo-tält, men har förhoppning om sällskap på mina turer i framtiden och vill därför ha ett tre-personers. Tältet ska både användas i södra delarna av Sverige som bas för dagsturer, men hoppas att jag i framtiden även kan göra flerdagarsturer i svenska fjällvärlden under vår, vinter och höst. Just nu verkar det vara mycket utförsäljningar på gång, och därför tänkte jag passa på. För mig är det viktigt att ha en ganska stor absid eftersom jag använder tältet som bas för äventyrslöpning och behöver därför ett "ombytesrum" där jag även kan förvara löputrusning. Hellre en stor absid än 2 små. Jag behöver även kunna sätta upp det själv utan att det krånglar.

Krav:
-3 personer
-Max 3,5 kg
-Ska klara en vecka i svenska fjäll vår, sommar, höst
-Hyfsat stor absid
-Lättmonterat för en person
-Och ja, priset har betydelse :) jag har en budget på cirka 5000 kr!

Har bland annat tittat på Bergans Hardangervidda 3 och Trollhetta 3 (som man kan få för 4380kr med kampanjkod just nu på Outnorth) , som jag tycker verkar uppfylla mina behov, men det finns ju en uppsjö av liknande tält.

Vad tycker ni är mest prisvärt av de erbjudanden som finns just nu?

Lägger in några exempellänkar, men det finns säkert fler företag med erbjudanden just nu.

Addnature
Outnorth
Outdoorexperten
XXL
Friluftsvaror
 
Senast ändrad:
Hardangervidda och Trolhetta verkar vara nästan identiska, dock svårt att hitta utförlig information om Hardangervidda. Om måtten på Outnorth stämmer så smalnar innertältet i Hardangervidda av mer men är längre än innertältet i Trollhetta.

Är det 3 fullstora personer som ska få plats i tältet?
 
Hardangervidda och Trolhetta verkar vara nästan identiska, dock svårt att hitta utförlig information om Hardangervidda. Om måtten på Outnorth stämmer så smalnar innertältet i Hardangervidda av mer men är längre än innertältet i Trollhetta.

Är det 3 fullstora personer som ska få plats i tältet?

Hej. Jag tror inte att det kommer bli 3 personer i särskilt stor omfattning, utan det är snarast 2 personer med god komfort som avses här.
 
Bergans Romsdal 3 på 3000kr på xxl, som hardangervidda med med annan färg på stormlinorna och angivet dac pressfit stänger.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips