Sprit i kyla vad är problemet

Lite krast vad är grunden till att sprit funkar dåligt i kyla?
Sprit ligger lägre i energivärde ja men ta mer sprit då?
Sprit behöver energi till förgasning ja men värm spriten då?
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Det går åt mycket energi till att smälta snö. Blir mera vatten per liter bensin eller fotogen eller gasol än per liter sprit.

Spritbrännare är enkla att handha och det kan vara en stor fördel i sträng kyla.

Thure
 
Hejsan,

Min gissning har alltid varit att när folk säger att sprit fungerar dåligt i kyla så talar man om spritbrännare av klassisk Trangia-typ. Och problemet med den typen av brännare är att effekten är låg vilket medför att det tar mycket lång tid att smälta all snö man behöver.

Om man däremot använder sprit i ett multi-fuel kök av förgasartyp borde det fungera mycket bättre. Men även då är både kemiskt ren bensin eller fotogen ett bättre val. Renare förbränning och gissningsvis högre effekt.

/ Stefan
 
Om vi spetsar till frågan - är det egentligen någon fråga på hur sprit i brännare fungerar i +20 versus minus 10?
Den har väl samma energiinnehåll oavsett temp. Men det åtgår mer energi att smälta snö än att värma redan smält vatten (fysik: specifika smältvärmet som måste övervinnas) och därmed så blir det tydligare på vintern.
Syresättningen borde, pratiskt sett, vara likvärdig oavsett temp.

Eller har en klassisk trangia koppspritbrännare verkligen sämre förmåga att förmedla värme till kastrullen på vintern?
Sen kan ju den som lagar mat vara mer otålig i kylan men det är ju inte bränsle eller brännarens fel :)

Dock kan man notera att trangias klasiska brännare har mindre hål i kantringen än en brännare i FM klassiska jägarkök och det vill jag minnas är för att öka effekten (och givetvis även bränselåtgången) men det borde man ju ha glädje av även sommartid med kortare koktid.


/Patrik
 
Brännaren i FM jägarkök som fanns på tidigt 90-tal var ingen höjdare. Trangias variant är betydligt bättre, speciellt med vintertillsatsen. Egentligen är enda "problemet" låg effekt. Ska du smälta snö tar det lång tid med sprit. Med frystorkat och korta matraster fick de som använde jägarbrännaren ofta äta kall mat. Det tar tid att smälta snö, och det enda som gör frystorkat uppblött i kallt vatten ätbart är att alternativet att vara utan mat är sämre.

Det är länge sedan jag slutade med sprit, i alla fall för att elda med. Tack vare betydligt högre effekt på fotogenkök (eller multibränsle) så går det betydligt fortare att få maten varm.

På sommaren kör jag med gas, på vintern med fotogen (eventuellt bensin). Det fungerar bäst för mig.
 

HasseQ

Temp. avstängd
Man kan snabba på det hela en del, vid snösmältning tex. Ställ stekpannan under, häll i lite Tsprit, och elda på !

t2.jpg
 
Hm Hasse,
jag skulle vara väldigt restriktiv med att hälla denaturerad sprit i något som är avsett att ha eller
bereda mat i / med - eller att äta med. Smaken av denatureringsmedlen, t.ex. metyletylketon,
eller bitrex, är så innihelvete svår att få bort från ytorna sedan - det smakar f-n i evigheter efteråt.
Jag ska vara riktigt illa ute om jag offrar stekpannan som spritbrännare! Likadant är det med den
av Trangia AB hävdade åsikten att man kan använda deras aluminiumtallrik som underlag till köket,
eller ännu värre: multidiscen - med alla sina små hål, det slutar ofelbart med att man får T-röd eller
Tenol på den - klart obra!!!
/Odd
 

HasseQ

Temp. avstängd
Ja misstänkte att det skulle kritiseras... Ett gammalt trick från det militära, vi använde det ofta hela vintern. Det måste ju brinna bort ordentligt sen. Men då fanns det ju oftast gott om Tsprit i bandvagnen, så man behövde inte snåla.
 
Sommartid så körde vi en skvätt tsprit i vattenhinken som tog bort den råa luften på morgonen när man inte eldat i kamminen.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips